Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předložky - referát

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (88.31 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Masarykova univerzita

Filozofická fakulta

Chorvatský jazyk a literatura

Normativní mluvnice chorvatštiny I.

Prepozice

Eliška Nejedlá

424094

(referát)

2016

Prepozice (předložky) jsou neohebným a významově nesamostatným slovním druhem. Jejich význam se projevuje teprve ve spojení se substantivy v různých pádech, samostatně se v řeči nevyskytují.

Charakteristika prepozic v českém jazyce

Klasifikace prepozic podle původu

Primární prepozice (původní nebo vlastní) jsou takové, jejichž původ není slovotvorně odvozený, to znamená, že vždy měly pouze předložkovou funkci. Jsou jednoslovné a jejich význam je přesný a specifický. Jde např. o prepozice bez, do, k, na, pro, proti, s, v, z aj. Primární prepozice dále dělíme na neslabičné (z, s), a na slabičné (po, před, na).

Sekundární prepozice (nepůvodní nebo nevlastní) jsou slova a slovní spojení vznikající z jiných slovních druhů (substantiv, adverbií, verb nebo pronomen) nebo ustálených frází. Jejich vývoj v jazyce je plynulým procesem, sekundární prepozice se stále vyvíjejí. Sekundárních prepozic je mnohem více, než primárních.

Sekundární jednoslovné prepozice: kolem, kvůli, během, kromě, díky, mimo, včetně, vedle,…

Sekundární víceslovné prepozice: v rámci, vzhledem k, spolu s, v případě, na základě, do konce,…

Složitější předložkové výrazy, na jejichž konci stojí prepozice primární, mají vazbu této prepozice: bez ohledu na + A, v souladu s + I.

Klasifikace prepozic podle pádových vazeb

Každá prepozice se váže s určitým pádem, a to buď s jedním (např. do, k, přes), se dvěma (např. na, o, před), nebo se třemi (s). Prepozice se nikdy nepojí s nominativem, výjimku tvoří prepozice cizího původu užívané především v psaných textech (kontra, versus, à la). Žádné prepozice se též nepojí s vokativem, naopak lokál je vždy užíván ve spojení s předložkou. Některé předložky se pojí s více pády, přičemž se různými pády vyjadřují různé významy.

Prepozice genitivní

S genitivem se pojí prepozice bez, do, kromě, od, u, z/s a prepozice vzniklé složením jako zpoza, zpod, zeza, zponad a další. V prostorovém významu vyjadřují do, z(e) vztah směřování do prostoru nebo z něho, s pohyb po povrchu dolů nebo s povrchu pryč. Prostorový význam blízkosti vyjadřuje u (u lesa), směr vyjadřující prepozice od (do lesa) a prepozice složené (zpod postele, zpoza skříně). Tyto prepozice mohou v jiných spojeních vyjadřovat významy neprostorové, a to především časové: počátek a konec časového úseku: od pěti hodin, do šesti hodin. Čas souběžný s určitým úsekem: za tmy, za války, za komunismu. Prepozice u dostává ve spojení s abstraktním názvem děje význam časové blízkosti, shody: byl u výlovu (byl u toho, když se dělal výlov rybníku). Prepozice kromě vyjadřuje vynětí z platnosti: Přišli všichni kromě Petra. Prepozice bez vyjadřuje nepřítomnost, negaci: Cestoval bez dokladů, bez dětí. Ve spojení s abstrakty jde spíše o význam průvodní okolnosti: Cestoval bez nepříjemností; Mluvil bez zábran.

Témata, do kterých materiál patří