Zápočet
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
4.4/ Druhy právnických osob
Základní dělení právnických osob:
I. dělení – v NOZ
1. korporace jsou sdružení několika osob (FO či PO) za účelem konání určité společné činnosti, základem je osobní substrát, korporace je subjekt práva odlišný od svých členů
2. nadace (v NOZ je nadřazeným pojmem fundace) je účelové sdružení majetku fyzickou či právnickou osobou, základem nadace je věcný substrát, který vykazuje vlastní právní osobnost
3. ústav – zvláštní právnická osoba, která není založena na principu demokratickém, nýbrž hierarchickém a do popředí vystupují vztahy mezi ústavem a uživateli jeho služeb – destinatáři. Vykonává činnosti užitečné společensky nebo hospodářsky s využitím své osobní a majetkové složky. Ústav provozuje činnost, jejíž výsledky jsou každému rovnocenně dostupné za podmínek předem stanovených.
Pozn,: jsou i další dělení, ale pro naše potřeby mi nepřipadají důležité
4.5/ Vznikání právnických osob
PO vznikají vzásadě třemi různými způsoby → systém volného zakládání (právní volnosti), systém registrační (legality) a koncesní (povolovací)
podle § 122 NOZ „právnickou osobu lze ustavit zakladatelským právním jednáním, zákonem, rozhodnutím orgánu veřejné moci, popřípadě jiným způsobem, který stanoví jiný právní předpis.“
1. registrační systém
dvoufázové konstituování PO
a. ustavení
ustavuje se zakladatelským právním jednáním v písemné formě, které musí obsahovat název, sídlo, předmět činnosti, statutární orgán a způsob jeho vzniku
b. vznik
zápisem do veřejného rejstříku, účinností zákona, kterým se PO zakládá (nestanoví-li sám okamžik pozdější)
tímto okamžikem získává právní osobnost a svéprávnost
§ 128 NOZ, podobně jako § 68a odst. 1 ObchZ, stanoví, že „po vzniku právnické osoby se nelze domáhat určení, že nevznikla, a nelze z toho důvodu zrušit její zápis do veřejného rejstříku.“
soud však může prohlásit PO po jejím vzniku za neplatnou i bez návrhu, jestliže:
a) zakladatelské právní jednání chybí, b) zakladatelské právní jednání nemá náležitost nezbytnou pro právní existenci právnické osoby (srov. pojmové znaky), c) právní jednání zakladatelů odporuje § 145 nebo d) právnickou osobu založilo méně osob, než je k tomu podle zákona třeba. Některé vady způsobují nicotnost zakladatelského právního jednání (chybí-li, chybí i projev vůle, absence podstatné náležitosti jako neurčitost neodstranitelná výkladem), ale NOZ tu nerozlišuje mezi nicotností a neplatností a říká, že PO je neplatná.
„dnem, kdy je právnická osoba prohlášena za neplatnou, vstupuje do likvidace (§ 129 odst. 2)“, před rozhodnutím podle § 129 poskytne soud právnické osobě přiměřenou lhůtu k zjednání nápravy, jedná-li se o závadu, kterou lze odstranit (§ 130, zásada prevence)“, „prohlášení právnické osoby za neplatnou nemá vliv na práva a povinnosti, jichž nabyla (§ 131)“
veřejné rejstříky odlišujeme soudní a správní