Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Okruhy 2016

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (661.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • EPO/EPÚ – Evropský patentový úřad

Evropský patentový úřad (European Patent Office - EPO) je výkonným subjektem Evropské patentové organizace, která začala fungovat v roce 1977 na základě Evropské patentové úmluvy. V současné době má EPO 37 členů (od 1.10.2010 již 38), mezi něž patří i Česká republika, a 2 členy přidružené. EPO uděluje evropské patenty, které jsou platné v několika, nebo ve všech členských státech. Tato skutečnost záleží na žadateli. EPO zpracovává také mezinárodní patentové přihlášky. EPO není institucí Evropské unie, všechny členské státy EU jsou však jeho členy. V budoucnu bude EPO udělovat patenty EU (komunitární patent). Patent EU se bude od evropského patentu lišit tím, že již nebude svazkem národních patentů, ale bude jednotný a nedílný. Měla by také odpadnout fáze validace, čímž by se stal patent EU dostupnější.

  • WTO - Světová obchodní organizace– 1994

Vznikla v rámci urugvajského kola vyjednávání. Cílem této organizace je podpora mezinárodního obchodu, čítá asi 150 členů. Sídlem této organizace je Ženeva. Cílem je zajištění realizace Dohody o WTO, mnohostranných a vícestranných dohod, poskytnutí prostoru pro obchodní jednání mezi státy – vytváření vzájemných závazků, vytvořit fórum pro řešení sporů mezi státy (funguje a je jedním z nejdůležitějších pilířů WTO), spolupráce s jinými mezinárodními organizacemi (zejména MMF a Skupinou světové banky). Založena na systému dohod: Dohodu o zřízení WTO a její Přílohy (Příloha 1A – GATT + přílohy + speciální dohody; Příloha 1B – GATS, Příloha 1C – TRIPS, Příloha 2 – Ujednání o řešení sporů)

  1. Dohoda o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPs)

(Trade Related Aspects of Intellectual Property Rights) - 1994

  • V rámci WTO (Světové obchodní organizace)

  • Obchodní aspekty ochrany duševního vlastnictví

  • Národní režim a režim nejvyšších výhod

  • Vynucování práv

  • Ochrana utajovaných informací

  • Předcházení sporům a jejich řešení

Tato dohoda je součástí smlouvy o založení Světové obchodné organizace WTO. Tato dohoda měla za cíl zajistit usnadnění mezinárodního obchodu ochranou práv z duševního vlastnictví. Rozdělujeme ji na tři části: hmotněprávní úprava, závazky smluvních stran (států) poskytnout národní prostředky pro vynucování práv, reverze a řešení sporů mezi smluvními státy.

Dohoda TRIPS do své první části odkazem začleňuje i nejpodstatnější hmotněprávní ustanovení z Pařížské a Bernské úmluvy. Odkaz na tato ustanovení doplňuje dohoda TRIPS svými ustanoveními, opravuje úpravu předchozí nedostatečnou a zařazuje i nová ustanovení. Dohoda TRIPS je vůbec prvním mezinárodním dokumentem, který vyžaduje ochranu utajovaných informací – jsou dodržovány kroky pro udržení těchto informací v tajnosti. Tato dohoda stanovuje princip národního zacházení, ale nad to zakotvuje princip nejvyšších výhod – tzn., že pokud smluvní stát přizná výhodu příslušníkům jiné země, automaticky tato výhoda je přiznána i ostatním státům WTO. Asimilační režim zabraňuje diskriminaci mezi cizinci a občany státu. Princip nejvyšších výhod zabraňuje diskriminaci mezi cizinci navzájem. Dohoda stanovuje povinnosti smluvním státům zajistit právní prostředky vlastníkům práv duševnímu vlastnictví k jejich efektivnímu vynucování. Je zde kladen důraz na prosazování práv (což absentovalo v předchozích smlouvách). Předcházení sporů a jejich řešení se týká pouze sporů mezi členskými státy WTO, dohoda obsahuje ustanovení o prevenci vzniku sporů a jejich řešení. Prevence spočívá v tom, že jednotlivé členské státy mají rozsáhlou informační povinnost v otázkách upravených dohodou TRIPS. Pokud ale nějaký spor vznikne je řešen v rámci systému WTO, kde je ustanoven speciální orgán, který daný spor rozhodne.

Témata, do kterých materiál patří