Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
6. Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.7 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby - 1925

„My se už známe,“ zamumlal Gatsby. Kratičce se na mě podíval a rty se mu pootevřely v marném pokusu o úsměv. Naštěstí se zrovna v té chvíli hodiny u jeho hlavy nebezpečně naklonily, takže se otočil, zachytil je chvějícími se prsty a narovnal je. Potom si toporně sedl na pohovku,opřel se loktem o opěradlo a dlaní si podepřel bradu. „Omlouvám se za ty hodiny,“ řekl. Mně se rozlil po tváři temný tropický ruměnec. Nenašel jsem odvahu ani k jedné otřepané frázi z tisíce, které mi běžely hlavou.
„To jsou staré hodiny,“ řekl jsem slabomyslně. V tu chvíli jsme nejspíš všichni věřili, že se na podlaze rozletěly na kusy. „To je let, co jsme se neviděli,“ promluvila Daisy hlasem, který měl znít pokud možno věcně. „V listopadu to bude pět let.“

I. část

Zasazení výňatku do kontextu díla

Jedná se o chvíli, kdy se poprvé po dlouhé době setkávají Daisy a Gatsby za přítomnosti Nicka u něj doma.

Téma a motiv

Téma: Témata Velkého Gatsbyho jsou „americký sen“, naděje, láska, zkaženost a přetvářka vysoké společnosti, divokost a nespoutanost 20. let, společenské rozdíly a úpadek a rozpory v tehdejší společnosti. kritika vyšší společnosti a jejího jediného cíle = bohatství,rozdíly sociálních tříd, dopad minulosti na budoucnost.

Motivy: Gatsby je vlastně mluvčím mladé generace, jeho jediným cílem je obnovit milostný vztah s Daisy, což je také jediný důvod, proč nashromáždil celé své jmění. Jak však zjišťuje, penězi se nedá koupit vše. Daisyina společnost je zkažená a on se zkazí, když se ji snaží získat. Bohatí se ale nehodlají o svá privilegia dělit a jejich zkaženost a lhostejnost Gatsbyho naprosto převálcuje.

Jazz, oslavy, večírek, láska, zelené světlo, sen, peníze, noc, žluté auto, prohibice, budoucnost, minulost, Daisy.

Časoprostor: 1922 – doba prohibice , New York – Long Island

Kompoziční výstavba

Chronologický, retrospektivní (hlavní postava vzpomíná na zážitky s Gatsbym + pohledy do minulosti, např. seznámení Gatsbyho s Daisy apod.), gradace.

Střídají se úseky, kdy vypravěč pouze popisuje, co vidí, s úseky, kdy se zamýšlí nad motivací postav a poselstvím příběhu.

Román rozdělen na kapitoly ( celkem 9 kapitol)

Vysvětlení názvu díla : Dílo se jmenuje po hlavní postavě. Je ji přiřazen přívlastek "velký". Myslím si, že autor klidně mohl narazit i na to, že ač byla tato postava svým postavením, financemi a společností velká, nakonec zůstal stejně sám.

Autorský postoj: Nick Carraway jako vypravěč do příběhu moc nezasahuje, je spíš zprostředkovatelem událostí, prostředníkem mezi postavami

Literární druh a žánr

Druh: Próza

Žánr: Román

II. část

Vypravěč: ich - forma (Nick Carraway)

Postavy:

Nick Carraway – vypravěč a hlavní postava, přes kterou je zprostředkován celý příběh. ­Tolerantní, otevřený, dobrý posluchač,

Témata, do kterých materiál patří