Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZAFINprednaska7

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (51.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

• fixní (stálé periodické platby)

• variabilní (náklady, jejichž objem souvisí s výší výroby)

V této souvislosti se často pro stanovení efektivity konstruuje tzv. bod zvratu

Při plánování příjmů z tržeb je třeba si uvědomit, že výkaz zisků a ztrát je pouhým zaznamenáním tržeb při prodeji, nikoliv přijetí platby od zákazníka. Představme si, co se stane, když společnost prodá své zboží na úvěr. Zisk bude realizován v momentu prodeje, ale příjmy – platby až po splacení úvěru. Hotovost se mění na zásoby surovin, ty na zásoby hotových výrobků, ze kterých vzniká pohledávka a posléze opět hotovost.

Hotovost --- suroviny --- hotové výrobky --- hotovost.

Z výše uvedeného schématu lze odvodit značnou provázanost jednotlivých složek pracovního kapitálu a při finančním plánování je třeba tuto skutečnost vzít v úvahu. Jednotlivé složky pracovního kapitálu mají různou likviditu – nelze platit zásobami surovin nebo pohledávkou – pouze hotovostí.

Obecně lze při sledování výše zásob surovin zvolit různé strategie řízení výše zásob surovin, uplatňuje se metoda „červené linky“ a metoda „dvou zásobníků“ Model prof. W. Baumola si klade za cíl optimalizovat celkové náklady na řízení zásob. Celkové náklady se podle něj skládají z objednacích nákladů a ze skladovacích nákladů.

Řízení výše pohledávek a závazků bývá ve společnosti klíčovým problémem. V rámci krátkodobého finančního plánu jsou v účetních jednotkách k dispozici výstupy – plán plateb v krátkém časovém horizontu dle termínů splatnosti.

Výstupem ze systému účetnictví (saldo pohledávek a závazků) lze plánovat výši jednotlivých příjmů a výdajů. Pro praxi je nutno připomenout nutnost sledování nejen výše pohledávek a závazků z titulu dodavatelsko odběratelských vztahů, ale také závazky z titulu nákladů na pracovní sílu, daně a platby úvěrů. Do „hry“ vstupují také platby záloh vyplývající z uzavřených smluv.

V krátkodobém finančním plánu nelze zapomínat na výši a stav majetku. Vzhledem k tomu, že investičnímu rozhodování bude věnována samostatná kapitola – jen stručně. Pro přípravu finančního plánu hrají potřeby finančního krytí investičních záměrů velkou roli. Obecně lze říci, že se vyhodnocuje stupeň opotřebení majetku, struktura majetku a výše odpisů. Uvědomme si, že odpisy jsou náklady bez vlivu na finanční krytí. Naproti tomu pořízení investic způsobuje značný odliv finančních prostředků okamžitě.

Finanční rozhodování, jak bylo řečeno v úvodu, by mělo být v souladu se strategií společnosti. Stanovené vize a cíle podniku a jejich naplňování je podmíněno plněním krátkodobých cílů.

Proces přípravy podnikového plánu a rozpočtu

Souvisí opět ze základním momentem – předmětem činnosti podniku, s jeho strategií, technologií, procesy a organizací.(viz úvod do podnikových financí). Finanční plánování vychází z účetní údajů, výkazů rozvahy a cash flow a dále pak z dalších mimoúčetních údajů.

Témata, do kterých materiál patří