Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




02_říjen

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (5.82 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

I) Bibliografické údaje

Název: Deník

Autor: Anne Franková

Vydavatel: nakladatelství Triáda

Vydání: 5. vydání

Verze: knižní verze

II) Základní informace o autorovi

Annelies Marie „Anne“ Frank se narodila 12. června roku 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem a zemřela v únoru roku 1945 v koncentračním táboře Belgen-Belsen, pravděpodobně na tyfus. Pocházela ze židovské rodiny, a tak se na počátku druhé světové války ukryla před nacisty společně se svojí rodinou a čtyřmi známými v zadním traktu budovy, která sloužila jako kancelářský objekt firmy Annina otce. Po dvou letech byla skupina prozrazena a deportována do koncentračních táborů. Anna si během života v „Zadním domě“ psala deník, který byl nakonec vydán jediným přeživším a to Anniným otcem – Otto Frankem. Deník byl psán nizozemštinou, ze které byl přeložen do mnoha jazyků a stal se jednou z nejčtenějších knih na celém světě.

III) Děj

Anne dostala ke svým třináctým narozeninám malý červený zápisníček se zámkem a rozhodla se, že z něho udělá deník. Píše ho formou vzkazů a dopisů svojí imaginární kamarádce Kitty. Nejdříve píše o sobě samé, svojí rodině, přátelích a o škole. Poté popisuje ukrývání před nacisty. Začíná pondělím 6. července roku 1942, kdy se rodina Frankových přesunuje do svého úkrytu. Frankovi zanechávají v bytě velký nepořádek a dopis, že odcházejí do Švýcarska. Jejich místem úkrytu je zadní trakt domu, kde sídlila firma Annina otce. O pobytu Frankových věděl pouze nejužší okruh zaměstnanců firmy a to pan Kugler, pan Kleiman, pan Voskuijl, jeho dcera Bep a Miep Giesová. Těchto pět lidí se o ukrývané osoby staralo, chodilo je pravidelně navštěvovat a zajišťovalo jim jídlo, ale také zábavu (např. půjčováním knížek v knihovně, korespondenčním kursem latiny či těsnopisu aj.), společně probírali vývoj války a úplně obyčejný život za „hranicemi“ zadního domu. O měsíc později se k Frankovým přidala ještě rodina van Daanových (pravým jménem van Pelsových) a v listopadu ještě zubař pan Albert Dussel (pravým jménem Fritz Pfeffer). Zpočátku je Anne potěšena příchodem nových obyvatel, se kterými si může povídat a považuje je za jakési zpestření velmi rutinního života. Postupem času toto soužití začíná být velmi těžké. Stanoví se striktní pravidla, která se musí dodržovat, aby se zamezilo prozrazení, protože firma nadále funguje a chodí sem cizí lidé, kteří o ukrývající se skupince nemají ponětí. Obyvatelé zadního traktu si zkracují čas učením angličtiny, francouzštiny, těsnopisu, matematiky, zeměpisu, čtením knih či posloucháním rádia.

Anne se cítila často osamocená. Matka měla radši starší dceru Margot a s Anne si vůbec nerozuměla. Otce měla Anne ráda, on se k ní však choval stále jako k malému, psychicky nevyspělému dítěti a to Anne uráželo a neměla k němu důvěru. Z důvodu citového strádání se velmi hluboce zamilovala do o tři roky staršího Petera van Daana.

Témata, do kterých materiál patří