Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




22aAB-Informatika a statistikav CR+ mimořádné situace

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (55.3 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Členění ukazatelů

  • podle druhu dopravy – silniční, železniční, letecká

  • podle úseku státní hranice – s Německem, s Rakouskem, s Polskem, se Slovenskem, letiště. Český statistický úřad však údaje z výše uvedené hraniční statistiky již nevyužívá, neboť od dubna 2005 organizuje MMR prostřednictvím firmy STEM/MARK průběžné dotazníkové šetření na hranicích u nerezidentů, jehož výsledky mají podstatně vyšší vypovídací hodnotu.

Související ukazatele cestovního ruchu

Dosud se ve většině zemí popis cestovního ruchu soustřeďuje na počty příjezdů návštěvníků a jejich charakteristiky (státní příslušnost, počet přenocování, na podmínky, za jakých cestovali a pobývali v destinaci, na účel návštěvy atd.).

Odvětví cestovního ruchu se při zabezpečení služeb pro účastníky prolínají činnosti několika různých odvětví a oborů národního hospodářství a je jen otázkou názoru, dohody, potřeb, vypracované metodiky, které další statistické ukazatele, kromě základních, budou zahrnuty mezi související ukazatele cestovního ruchu. Kromě ČSÚ a MMR zjišťují údaje související s cestovním ruchem i jiné instituce:

  • ukazatele dopravy (OKEČ 60 – 63) - podrobné údaje uspořádané v časové řadě jsou obsaženy v Ročence dopravy vydávané Centrem dopravního výzkumu Ministerstva dopravy (www.cdv.cz). V rámci analýz cestovního ruchu lze použít ukazatele týkající se osobní přepravy, dopravní infrastruktury, dopravního parku, a to ve všech druzích přepravy v členění za ČR a dle krajů, včetně mezinárodního srovnání,

  • finanční ukazatele zahraničního cestovního ruchu (devizové příjmy, devizové výdaje) sledované Českou národní bankou. Jedná se o ukazatele dílčí, které postihují pouze některé stránky ekonomiky ovlivněné cestovním ruchem, a to příjmy a výdaje zahraničního cestovního ruchu. Jsou specifickou položkou platební bilance státu v oblasti služeb. Cestovní ruch zahrnuje spotřebu zboží a služeb návštěvníka v cizí zemi po dobu jeho pobytu, který trvá kratší dobu než jeden rok. Zboží a služby zahrnované do této kategorie jsou spotřebovávány během pobytu nebo vyvezeny zpět domů pro vlastní potřebu. Do položky cestovního ruchu platební bilance se nezahrnují výdaje spojené s mezinárodní dopravou. Vyloučeny jsou také nákupy zboží realizované cestovatelem v cizině určené k prodeji v zemi odkud pochází, případně k prodeji ve třetí zemi. V současné úpravě je třeba cestovní ruch chápat v širším pojetí jako mezinárodní pohyb osob.

  • statistické údaje z oblasti kultury se týkají činnosti divadel, kin, hudebních souborů, knihoven, muzeí, galerií, hvězdáren, planetárií a astronomických pozorovatelen, tisku a jsou získávány z rezortního statistického výkaznictví Ministerstva kultury ČR a dalších informačních zdrojů. Jsou zde zařazeny údaje o zoologických a botanických zahradách, které vykazují Unie českých a slovenských zoologických zahrad, Unie botanických zahrad České republiky, a o jeskyních, které vykazuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Údaje za knihovny vysokých škol jsou přebírány z podkladů Ústavu pro informace ve vzdělávání. Pro potřeby státní statistiky jsou využívány výstupy z rezortních statistických informačních systémů, které zpracovává Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, Praha. Ukazatele zachycují u stavových ukazatelů stav ke konci roku (např. počet divadel, kin, knihoven, galerií), u intervalových ukazatelů úhrn za rok (např. počet představení, návštěvníků, vydaných knih). V údajích za „státní“ instituce jsou zahrnuty kulturní organizace, jejichž zřizovatelem je stát (ministerstvo kultury, ministerstvo školství nebo jiný rezort, kraj, obec a město). Do „ostatních“ kulturních organizací jsou zahrnuty jednotky zřizovatelů církevních, občanských sdružení, obecně prospěšných společností, podnikatelů (právnických i fyzických osob) aj,

  • lázeňství se považuje za nedílnou součást cestovního ruchu. Společný dokument Statistické divize OSN a Světové organizace cestovního ruchu „Doporučení k statistice cestovního ruchu" z roku 1994 zařazuje lázeňství mezi základní skupiny turistické poptávky, rovněž tak i na straně turistické nabídky – kapacita, výkony a další ukazatele lázeňských zařízení jsou sledovány jako součást komplexní statistiky cestovního ruchu. Naše statistika toto doporučení aplikuje - ekonomické ukazatele lázeňství - ubytovací kapacity, návštěvnost, využití kapacit jsou sledovány v rámci statistiky cestovního ruchu. Lázeňství je též v celkové klasifikaci oblastí cestovního ruchu vyhrazena samostatná oblast – zóna lázeňského cestovního ruchu. Obecně tedy lze dále třídit lázeňský cestovní ruch z širšího pohledu na pobyty v lázeňských oblastech – v zóně lázeňského cestovního ruchu a na léčebné pobyty přímo v léčebných lázeňských zařízeních. Zóna lázeňského cestovního ruchu zahrnuje lázeňská města a místa s poskytováním lázeňské péče (s přírodními léčebnými zdroji, léčebné klima). Ze statistických údajů lze sledovat vývoj základních kapacitních ukazatelů podle tohoto třídění.

Témata, do kterých materiál patří