Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




7AB-Letecká doprava+Památky UNESCO a NP v ČR

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (63.21 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • Zámek byl postaven (1512) ve slohu raného baroka a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada, vybudována olomouckým biskupem Karlem II. Z Lichtnštejna-Kastelkornu, patří mezi jedny z nejvýznamnějších památek na Moravě.

  • Během třicetileté války město i zámek poničili Švédové, ale stavba byla zrekonstruována zrekonstruována v barokním stylu. Požár roku 1752 poškodil 2. poschodí a také interiéry zámku.

  • Interiéry - Všechny místnosti jsou reprezentativní a umělecky nejhodnotnější je Manský sál, zámecká knihovna a Sněmovní sál s 22 barokními křišťálovými lustry.

  • Sněmovní sál- je jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů ve střední Evropě. Zajímavostí je nástropní malba, která je ve skutečnosti malována na plátně. Sál býval místem kde se konal Ústavodárenský říšský sněm rakouských národů z roku 1848 ( sněm byl přesunut z Vídně do Kroměříže)

  • Obrazárna- Obrazárna zámku Kroměříž je po Národní galerii druhou nejvýznamnější sbírkou obrazů v ČR. Část obrazů je vystavená v historických sálech zámku a zbytek tvoří samostatný prohlídkový okruh zámku

  • Hudební archiv- ojedinělá sbírka hudebnin

  • Zámecká knihovna- patří k významným světovým historickým knižním fondům. Je zde uložen Kroměřížský sakramentář- jedna z nejstarších knih dochovaných v českých zemích

9. Vesnická památková rezervace v Holašovicích ( zapsáno – 1998 )

  • Holašovice, součást obce Jankov, je vesnice v jižních Čechách v okrese Č. Budějovice. Zdejší soubor budov ve stylu selského baroka ze 70. let 19. století tvoří jedinečný celek, který je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací.

  • Usedlosti selského baroka- vesnici tvoří 23 památkově chráněných výstavných usedlostí (120 budov), který vytváří ucelený památkový soubor, včetně chlévů, stodol, maštalí, výměnků, sýpek, bran apod. Usedlosti jsou rozloženy po dvou obdélníkových návsí. Je zde dochovaný středověký systém řazení jednotlivých usedlostí štítovými průčelími obytných domů a sýpek, propojených ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi.

  • Ostatní stavby- Okolo rozlehlé obdélníkové návsi je i několik dalších budov, které nejsou evidovány jako nemovité kulturní památky, například bývalá obecní škola, dnes sloužící jako informační centrum, Holašovický kruh, dolmen – ze 4 metrových balvanů a nichž leží plochý kámen jako střecha.

10. Zámek v Litomyšli ( zapsáno – 1999 )

  • je jeden z největších renesančních zámku u nás

  • Počátky zámeckého areálu sahají až do středověku, kdy zde nejprve stála premonstrátská kanonie s románskou bazilikou, proměněná v polovině 14. století v sídlo nově zřízeného litomyšlského biskupství.

  • Nynější podobu zámek získal v druhé polovině 16. století. Rozsáhlá přestavba byla v letech 1568-1581. Ze starších staveb byly použity východní křídlo, severní chodba a spojovací křídlo.

  • Západní křídlo je renesanční novostavbou s částečným využitím starších sklepů. Bohatou sgrafitovou výzdobu, jak psaníčkovou tak figurální provedla skupina italských zedníků a kameníků, z nichž je nápisem na sgrafitu zmíněn Šimon Vlach. Pernštejnové vybudovali na zámku i kapli, zasvěcenou sv. Monice.

  • Zámecký areál je na základě restitučních procesů rozdělen na část státní (zámek, úřednický dům čp. 94, zahrada a park, kočárovna) a městskou (pivovar, jízdárna, 1. nádvoří, domek za jízdárnou).

  • Zámecké divadlo – nechal v letech 1796-1797 Jiří Josef hrabě Valdštejn-Vartemberk. Hlediště vymaloval Dominik Dvořák, soubor kulis dodal vídeňský dvorní divadelní malíř Josef Platzer. Divadlo je jedno z mála dochovaných historický divadel v Evropě.

  • Zámecká zahrada- pravidelnou zahradu s nedochovanou mramor. Kašnou nehal zřídit Vratislav z Pernštejna. Na severu a východě nacházelo opevnění,později proměněné v sady a užitkovou zahradu. Ke konci 18. století byla zahrada upravena do podoby anglického parku.

Témata, do kterých materiál patří