Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




7AB-Letecká doprava+Památky UNESCO a NP v ČR

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (63.21 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • ČESKÝ KRUMLOV HRAD A ZÁMEK - druhý největší hradní a zámecký komplex v ČR, nachází se na dlouhém a strmém skalním ostrohu. Kaple sv. Jiří-1334 stěny pokryty mramorem, pod oltářem se nacházejí ostatky sv. Kalixta. Renesanční hala- obraz Dělení růží- zachycuje pověst o tom jak Vítek I. Z Prčice rozdělil svůj majetek mezi své syny. Renesanční pokoje, Znaková chodba-erby majitelů zámků, Antecamera- předpokoj, Eggenberský sál- eggenberský kočár (1638)- pokryt plátkovým zlatem – portréty příslušníků rodu Eggenbergů, Barokní jídelna, Baldachýnový salón ,Maškarní sál

  • VNITŘNÍ MĚSTO- Radnice- renesanční stavba, Kašna s morovým sloupem, Kaplanka-pozdně gotický dům s raně renesančními prvky, Kostel sv. Víta- gotický trojdolní kostel, Kostel sv. Jošta, Krčínův dům, Vlašský dvůr, Jezuitská kolej, Široká ulice. Latrán-historická čtvrť , NOVÉ MĚSTO- nejstarší lidské osídlení. Budějovická brána, Zámecký pivovar, Minoritský klášter. PLEŠIVEC-historická část předměstí, s vlastní městkou památkovou zónou. Synagoga- první železobetonová konstrukce v Rakousku-Uhersku, Plešivecké náměstí, Fotoateliér Josefa Seidela- jeden z dochovaných historických foto-ateliérů v Evropě.

  • LETOHRÁDEK BELLARIE- rokokový letohrádek se nachází se v zahradách zámku Č. Krumlov, několikrát rekonstruovaný

4. Žďár nad Sázavou – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ( zapsáno – 1994 )

  • Je jedním z nejlepších projektů architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla (1677-1723) a zároveň nejoriginálnějším příkladem takzvané barokní gotiky. Kostel obklopuje ambit, který je s centrální stavbou kompozičně propojen.

  • Kostel stojí na Moravě na Zelené hoře v katastrálním území Zámek Žďár nedaleko historické zemské hranice Čech a Moravy.

  • Kostel byl postaven ve slohu barokní gotiky.

  • Záměr na stavbu poutního kostela pojal žďárský opat Václav Vejmluva v roce 1719 po otevření hrobu sv. Jana Nepomuckého. Stavba probíhala v letech 1720–1722 na jeho náklad. Smyslem stavby bylo především oslavit Jana Nepomuckého, jako mocného patrona a světce. Základní kámen stavby byl položen 16. května 1720, chrám byl vysvěcen dne 27. září 1722

  • Ústřední kostel i jej obklopující ambit jsou jednotně projektovanou a budovanou stavbou. Tvarosloví stavby je velmi minimalistické a nesmírně účinné. Spojuje barokní a gotické prvky, čímž odkazuje k době, v níž žil, působil a byl umučen Jan Nepomucký. Konstrukce kostela vychází z geometrie kruhu, přičemž mnohonásobně opakuje číslo pět jako odkaz na pět hvězd Jana Nepomuckého, které se podle legendy objevily nad tělem mrtvého světce

5. Kutná Hora -historické centrum, Chrám sv. Barbory, Katedrála nanebevzetí Panny Marie v Sedlci ( zapsáno – 1995 )

  • Historické jádro Kutné Hory s pozdně gotickým chrámem svaté Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci představuje jedinečně dochovanou středověkou urbanistickou strukturu s řadou gotických, renesančních a barokních domů.

  • K dalším významným památkám patří také Vlašský dvůr, pozdně gotický měšťanský Kamenný dům, kostel sv. Jakuba, Jezuitská kolej nebo klášter řádu sv. Voršily. Díky patriotismu místních občanů a také v důsledku zápisu některých částí města do kulturního a přírodního dědictví UNESCO bylo v uplynulých deseti letech opraveno mnoho domů historického jádra, byla zahájena celková rekonstrukce chrámu sv. Barbory a komplexní rekonstrukcí prochází i katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci stejně jako areál Jezuitské koleje.

  • Chrám svaté Barbory- římskokatolický filiální kostel, jedná se o pětilodní gotickou katedrálu. Jeho výstavba (1388) byla zamýšlená jako velká reprezentativní stavba, která byla iniciována kutnohorskými měšťany. Podle kanonického práva měl chrám dříve statut kaple, architektonicky však konkuroval pražské katedrále. Vyjadřuje dobové napětí mezi Prahou a Kutnou Horou a sedleckým klášterem. V kněžišti je umístěno pozdě gotické pastoforium- Matyáše Rejska, a chórové lavice zdobeny řezbami.

  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele- bývalý cisterciácký klášterní kostel- nejstarší tohoto typu u nás- založen roku 1142 Miroslavem z Markavntic. Na počátku 18. století byl kostel na náklad opata Jindřicha Snopka přestavěn do dnešní podoby. Spolu s chrámem byla vystavena i budova konventu a celý klášter prošel rekonstrukcí. Roku 1806 začal chrám sloužit jako farní kostel pro Sedlec a nedaleký Malín. O dalších šest let později byla v budovách kláštera zřízena tabáková továrna. V 19. století prošel chrám rekonstrukcemi, během nichž byla zasklena okna, položena dlažba a celý interiér byl vymalován v bílé a žluté barvě, která zůstala po posledním restaurátorském zásahu, který probíhal v letech 2001-2008,zachována.

  • Vlašský dům- zachovaný hrad, který sloužil jako bývalý palác s mincovnou vybudovaný ve 13. století- mnohokrát přestavěný. Razily se zde stříbrné mince -Pražské groše. V zasedací místnosti jsou nástěnné malby- Dekret Kutnohorský, a Volba Vladislava Jagellonského. Z doby renesance a baroka se dochovala konšelská lavice a bronzová deska.

  • Kamenný dům- pozdně gotický měšťanský dům, dnes součást městského muzea. Dům má tři podlaží a vysoký trojuhelný štít s gotickými okny a bohatou sochařskou výzdobou, fialami , kraby, vrcholnou kytkou a třípatrový sklep. Dnes je zde umaštěná část sbírek Českého muzea stříbra.

  • Kostel sv. Jakuba Staršího – gotický městský kostel, výstavba probíhala od první poloviny 14.století až do 15. století. Známými zvony kostelní věže je zvon Vorel-přejmenován na Karla Boromejského. Během první a druhé sv. ( 1472) a zvon Václav. Během první a druhé sv. Války byly zvony zabrány pro válečné účely. Většina interiérovými vybaveními je barokní, přestože dominantou chrámu jsou gotické křížové žebrové klenby. Během let byly několikrát zakoupeny varhany- současně jsou v kostele dvoje. Na hlavní lodi jsou umístěny sochy českých patronů- sv. Václava, Ludmily,Jakuba, Vojtěcha, Zikmund a Barbory.

  • Jezuitská kolej- barokní stavba z let 1667-1750, postavena podle italského architekta Giovanniho Domenica Orsiho. Je ve tvaru písmena F, má dvě patra s nárožními věžemi.

  • Klášter řádu sv. Voršily – 1735-1743 mělo se jednat o stavbu na polygonním půdorysu s velkou centrální kaplí ale postaveny byly jen tři křídla. V roce 1950 byly klášterní sestry vystěhovány, dnes zde sídlí archiv a církevní škola.

Témata, do kterých materiál patří