Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Frekvenční měniče

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (189.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

8.2 Měnič kmitočtu

Měnič kmitočtu funguje tak, že je schopen měnit jak svůj výstupní kmitočet, tak svoje výstupní napětí a tím regulovat otáčky asynchronního motoru. V měniči kmitočtu napěťového typu je napájecí síťové napětí usměrněno na ss napětí meziobvodu, a potom je opětovně změněno v mostu střídače na výstupní napětí požadovaného kmitočtu a velikost.

Velikost proměnného výstupního napětí může být získána změnou velikosti ss napětí meziobvodu ( řízený usměrňovač ), přičemž zisk střídače zůstává konstantní ( zisk střídače je poměr st výstupního napětí a ss napětí meziobvodu ).

Variantně lze proměnné výstupní napětí střídače získat tak, že ss napětí meziobvodu zůstává konstantní a mění se zisk střídače, čehož se dosahuje použitím PŠM ( pulsní šířková modulace ). Použití algoritmů PŠM pro řízení spínání nejnovějších výkonových a rychlých polovodičových spínacích prvků IGBT ( bipolární tranzistor s izolovaným hradlem . vyrábí se do spinacích proudů 600A jako bezpotenciální moduly ) umožňuje, aby se průběh křivky výstupního proudu velmi přiblížil čisté sinusové křivce. K získání ss napětí meziobvodu tak může být použito jednoduchého diodového můstkového usměrňovače, který kromě vysoké spolehlivosti má také přednost v tom, že snižuje amplitudu harmonických objevujících se na výstupu měniče ( zpětné rušení měniče do sítě ).

Pokud je měnič s PŠM vybaven vhodnými řídícími funkcemi, je schopen zajistit jakékoliv výstupní napětí od nuly do velikosti vstupního síťového napětí, a to v kmitočtovém rozsahu od nuly až k nějakému praktickému maximu nad jmenovitým kmitočtem standardních motorů nakrátko. Řídící funkce je také schopna zabezpečit zvýšení napětí při nízkých kmitočtech z důvodu zvýšení momentu při nízkých otáčkách. Poměrně jednoduše lze měnit sled výstupních fází a tím i směr otáčení motoru ( reverzace )

Digitální technologie řízení je základem dosažení všech výhod, které skýtá spínací strategie PŠM aplikovaná na IGBT- střídače. Rychlost a adaptibilita číslicové logiky umožňuje rozšířit rozsah řídících funkcí v několika směrech:

  • vybavení měniče vnitřním monitorováním a hlídáním vnitřních poruchových stavů

  • přesnost, se kterou lze nastavovat provozní parametry měniče a udržovat je bez změn jejich nastavených hodnot. Standardní rozhraní umožňuje přijímat vnější analogové signály do řídících obvodů a také realizovat analogový výstup signálů.

  • Jednoduchá komunikace s jinými číslicovými zařízeními, která se vykonává prostřednictvím průmyslových standardních sériových komunikačních linek.

9.2.1 Princip činnosti

Měnič převádí vstupní jednofázové ( u menších příkonů ) nebo třífázové síťové napětí na třífázové napětí požadovaného kmitočtu a velikosti.

Témata, do kterých materiál patří