Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
25. Pohlavni soustava cloveka

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.14 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

- odkysličená krev z hlavy, krku a horních končetin přitéká žílou do pravé síně, dále pokračuje z pravého srdce do plicního kmene a z něj se většina krve dostává spojkou do aorty

- směs okysličené a odkysličené krve ze sestupné aorty pak zčásti (35 %) zásobuje dolní polovinu trupu a dolní končetiny, zčásti (65 %) teče do slabších pupečních tepen a opět do placenty

SHRNUTÍ: Díky krevním zkratům (oválné okénko a a Botallově dučeji) proudí nejlépe okysličená krev z širší pupeční žíly přes dolní dutou žílu k srdci a následně přes oválné okénko (otvor mezi síněmi) do levé síně a komory a následně do aorty. Krev s vysokou saturací (nasycením) se tak dostává hlavně k myokardu a k mozku plodu.

Vyšetření – amniocentóza – injekční odběr plodové vody (4. – 5. měsíc), je nebezpečná, raději se odebírá krev; rozbor chromozomů (Downův syndrom, nebo při hrozbě malformací – vývojových vad)

Porod

- po uplynutí 10 lunárních měsíců (280 + 14 dní)

- stahy děložního svalstva (hormon OXYTOCIN - neurohypofýza), které protrhnou amniový vak a vytéká plodová voda (amniová tekutina)

- v krvi novorozence se hromadí CO2, dojde k prvotnímu podráždění dýchacího centra v prodloužené míše a k prvním impulsům dýchacím svalům, zahájí se plicní dýchání

- mění se i oběh, několik hodin po porodu se zcela uzavře přepážka mezi pravou a levou síní, tím se oddělí malý a velký oběh a končí mísení krve

1) otevírací fáze – otevírání děložního hrdla (7 – 10 hodin), otevírání pochvy, odtok plodové vody, porodní bolesti

2) vypuzovací fáze – hlava venku (0,5 – 1 hodina)

3) lůžková fáze – vypuzení placenty (0,5 h)

- plod má hodně červených krvinek, po narození odumírají, vznikne-li hodně bilirubínu > fyziologická žloutenka

- vylučování oxytocinu – pozitivní zpětná vazba

- při porodu jsou přítomny endorfiny – vnitřní morfiny

znaky donošenosti - průměrná délka 50cm, hmotnost 3300, hlava tvoří ¼ (u dospělého 1/8 těla) příčný průměr hrudníku je větší než největší šířka hlavy, 30 dechů za minutu, 40 tepů za minutu, nehty zrohovatělé (přerůst. konečky prstů), vlasy dlouhé nejméně 1cm, silná elastická kůže, lebka je tvrdá, varlata u chlapců jsou v šourku, u dívek velké stydké pysky překrývají malé, novorozenec se živě pohybuje a křičí, ….

Při těhotenství ženy přibírají 12-15kg, jejich organismus se dokonale připravuje (zvyšuje se výkon orgánů a soustav). Po porodu následuje šestinedělí, kdy se organismus matky vrací do původního stavu.

Postnatální vývoj (vývoj po narození)

Novorozenecké období - začíná narozením a končí e 4. týdnu po narození, špatná termoregulace, hnědý tuk na zádech, řada nepodmíněných reflexů (plovací, sací, uchopovací …), změny v krevním oběhu, počet erytrocytů u plodu 7 mil./ cm3 se snižuje na 4-5 mil./ cm3, přebytečné krvinky se rozpadají (novorozenecká žloutenka)

Témata, do kterých materiál patří