Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Helminti

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Doplňte k následujícím charakteristikám jména parazitů a systematické zařazení (ploštěnky, motolice, tasemnice, hlístice, vrtejši, vířníci)!

Délka 2 – 3 m. Parazit tenkého střeva člověka, kde se přichycuje pomocí přísavek a háčků. Mezihostitelem je prase. Onemocnění často asymptomatické, zřídka bolesti břicha, nechutenství, průjmy apod. Nebezpečná může být nákaza oplozenými vajíčky (cysticerkóza). V ČR se prakticky nevyskytuje.

Tasemnice dlouhočlenná - tasemnice

Délka až 1 m. Parazit podkoží člověka, kde tvoří stěhovavé boule (hlavně na končetinách). Vyvolává záněty, alergické reakce, zvracení. Samičky kladou vajíčka do vody, larvy se vyvíjejí v buchankách. Dříve běžný v tropických a subtropických oblastech, díky zlepšené hygieně (filry zabraňující spolknutí nakažených buchanek) se infikovanost u člověka podařilo snížit na minimum. Je znázorněn na znaku lékařů (Aeskulapova hůl).

Vlasovec medinský - hlístice

Velikost do 0,5 cm. Velmi nebezpečný parazit člověka. V dospělosti parazit tenkého střeva psovitých šelem, mezihostelem mohou být drobní savci, skot, ovce nebo i člověk. Larvy pronikají do různých orgánů v těle, zde se zacystují a dále se množí pučením. Rostoucí larvocysty mechanicky poškozují orgány v těle nebo mohou prasknout (riziko anafylaktického šoku). V ČR výjimečně.

Měchožil zhoubný - tasemnice

Délka max. 1 cm. Celosvětově nejběžnější helmintóza člověka, hojná i v ČR (zvláště u dětí). Parazit tlustého a slepého střeva člověka. Vajíčka nakladená do análních řas mohou být opětovně spolknuta (autoinfekce). Onemocnění hlavně asymptomatické, výjimečně nechutenství, bolesti břicha, zvracení.

Roup dětský - hlístice

Délka 3 – 5 cm, velmi tenký. Symptomy se liší v závislosti na místě výskytu – v podkoží vytvářejí klubíčka parazita stěhovavé boule, v oku (mezi spojivkou a bělimou) vyvolává záněty spojivek a poruchy vidění s následnou slepotou. Rozšířen hlavně v oblasti Guinejského zálivu.

Vlasovec oční (vlasovec loa loa) - hlístice

Délka více než 10 m, štěrbinovité přísavky. Dva mezihostitelé – buchanky, ryby. Definitivním hostitelem bývá konzument ryb – tuleni, vlci, psi, kočky, medvědi, člověk. U člověka rozšířena hlavně v oblastech rybolovu.

Škulovec široký - tasemnice

Délka 30 – 40 cm. Typický parazit střeva člověka, rozšířený hlavně v tropech a subtropech. Nitkovitě zúženou přídí se zavrtává do střevní sliznice. Vyvolává záněty, průjmy, zvracení, záněty slepého střeva…

Tenkohlavec lidský - hlístice

Velikost až 1 cm. Parazituje ve žlučovodech ovcí, skotu aj. přežvýkavců, výjimečně i člověka. Vývoj probíhá mimo vodním prostředí, dva mezihostitelé (suchozemský plž, mravenec).

Motolice kopinatá - motolice

V dospělosti parazit střev rybožravých ptáků (volavky, racci). Mezihostiteli jsou buchanky a ryby. Napadené ryby mívají larvami (plerocerkoidy) zdeformované břicho, špatně se pohybují a stávají se snadnou kořistí ptáků.

Témata, do kterých materiál patří