Motýli
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
- létá v korunách strom
Ohniváček (černokřídlý)- sameček- oranžový, samička- černé skvrny (hnědásci)
-někteří jsou ohrožení, černé okraje křídel
Modrásek (černoskvrný)- housenky vlézají do mravenišť- loví larvy a kukly mravenců-
- za to sekret ze zadečkových žláz (omamný sekret za larvičky)
- ohrožení
ZAJÍMAVOSTI:
-Na světě žije asi 150 000 druhů motýlů, z toho na našem území je jich přes 3 300.
-Někteří motýli tropických oblastech se živí sáním tekutiny z očí zvířat.Jedná se o zástupce můr a zavíječů.Jsou ale i známé případy, kdy sem motýli živí krví zvířat.K tomuto účelu mají zvlášť upravený sosák, jehož koncová část je opatřena zoubky.
-Úlomky chloupků některých housenek mohou způsobovat u lidí záněty sliznice.Jde zvláště o bourovčíky žijící v lese, kdy při jejich přemnožení dochází k zamoření prostoru svlečenými kožkami housenek, které neustále víří vzduchem a uvolňují se tím nepatrné chloupky, které pak dráždí sliznici.
-Pro získání 2,5 kg zámotků bource morušového je nutno vychovat k vykuklení 1 200 ks housenek.
-Z jednoho kokonu bource morušového se získá asi 600 m hedvábného vlákna.
-Některé housenky si při pohybu po hladkých listech upravují cestu.Například housenky běláska zelného mají na spodním pysku snovací bradavičku, ze které uvolňují smyčky tenké pavučinky, které přilnou k listu, do kterých se při pohybu zachycují drápky svých panožek, aby z listu nespadly.
-Babočky, batolci a bělopásci mají chuťové orgány umístěny na chodidlech prvního páru končetin.Jejich citlivost je 200krát větší než citlivost lidského jazyka.
-Vzhledem ke své velikosti a hmotnosti jsou nejrychlejšími letci lišajové.Jsou schopni uletět za hodinu více jak padesát km.
-Možnosti letu také využívají malé čerstvě vylíhlé housenky bekyní.Nechají se unášet vzduchem od místa svého vylíhnutí, aby měly zabezpečen dostatek potravy.V případech jejich přemnožení dochází ke značným lesním kalamitám.
-Největším motýlem světa je Thysania agrippina žijící v tropech Jižní Ameriky.Je to nenápadně zbarvený motýl se světle a tmavě šedou kresbou, jež dosahuje rozpětí kolem 30 cm.Za druhého největšího motýla je považován noční motýl z čeledi martináčovitých Attacus atlas z JV Asie, který má na rozdíl od předchozího druhu velmi pestré zbarvení.
-Na našem území je největší motýl martináč hrušňový, který dosahuje rozpětí až 15 cm.
-Některé druhy baboček, okáčů a hlavně jasoňů je možné nalézt ve výškách až 5 000 m n.m.
-Hustota šupinek na motýlích křídlech se pohybuje od 2 000 do 5 000 na 1 cm2,podle druhů motýlů.
-V průběhu dne motýl poletuje z květu na květ a saje potravu.Málokdo ale ví, že takto během dne přilétne až k několika stovkám květů.
-Housenky převážně nočních motýlů přijímají potravu jedině v noci, takže přes den je nezastihneme.