Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




NIŽŠÍ ROSTLINY MECHOROSTY

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (4.45 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Třída: Zelenivky

Patří sem jednobuněčné i mnohobuněčné řasy, většina z nich je vodních, ale najdeme zde i suchozemské řasy.

  • Pláštěnka (chlamydomonas) – bičíkatá stélka, mělké vody

  • Váleč koulivý – bičíkatá stélka, vytváří zvláštní typ kolonie, tzv. cenobium. Cenobium je tvořeno bičíkatými buňkami s bičíky směřujícími směrem ven, uvnitř této duté koule jsou nebičíkaté buňky, jejichž úkolem je rozmnožování – zakládání dceřinných cenoví. Možná mají význam pro vznik mnohobuněčných rostlin.

  • Řetízovka – několikabuněčné ploché kolonie, řetízovka čtyřbuněčná

  • Zrněnka obecná – kokální télka, povlaky na kůrách stromů

  • Zelenivka – kokální stélka, využívá se jako léčivo, kosmetické přípravky nebo přísada do těstovin

  • Žabí vlas – mírně tekoucí, stojaté vody

  • Porost locikový (mořský salát) – pletivná stélka

Třída: Spájivky

Rozmnožují se pohlavně spájením. Po splynutí dvou protoplastů vegetativních buněk vznikne zygota. Nebo nepohlavně fragmentací.

  • Šroubatka – má šroubovitě spojené chloroplasty

  • Krásivka – dvojčátkovitá řasa – je tvořena jednou buňkou, ale je zářezy rozdělena na dvě poloviny

Třída: Parožnatky

Jsou mnohobuněčné s pletivnou stélkou, je to nejvíce organizovaná třída zelených řas. V plazmatické membráně se nachází rozeta (tedy komplex bílkovin dávajích vznik celulóze). Parožnatky rostou na dně čistých tůní.

  • Parožnatka

Nadddělení : Mechorosty (Bryophyta sensu lato)

Obecné vlastnosti

Mechorosty patří suchozemské výtrusné rostliny nižšího vzrůstu (jejich vodivá pletiva jsou nedokonalá), jsou převážně vlhkobytné (protože oplození vázáno na vodu). Spolu s nižšími rostlinami jsou bezcévné rostliny. Mají povrch krytý tenkou neefektivní kutikulou, jejich stélka je lupenitá nebo rozlišená na kauloid (lodyžka) a fyloidy (lístky) a k podkladu přichycena rhizoidy (příchytná vlákénka). Gametofyt převažuje nad sporofytem.

Rozmnožování

Při pohlavním rozmnožování dochází k výrazné rodozměně (metageneze). Jednobuněčný haploidní výtrus vyklíčí v zelený, vláknitý nebo lupenitý prvoklíček (protonema), z něho vyrůstá mechová rostlinka. Ta nese pohlavní orgány gametangia (samčí pelatky = antheridia, samičí zárodečníky = archegonia), rostliny jsou jednodomé a dvoudomé, většinou však dvoudomé. Pelatky produkují dvoubičíkaté spermatozoidy, zárodečníky uzavírají jednu vaječnou buňku oosféru. K oplození dojde ve vodném prostředí (déšť, rosa), z oplozené oosféry (nyní zygota) vyrůstá diploidní sporofytní generace.

Sporofytní generace: štět s tobolkou (výtrusnice = sporangium), ve výtrusnici vznikají redukčním meiotickým dělením spory (výtrusy). Po dozrání spor sporofyt odumírá, sporofytní generace je tudíž zcela závislá na gametofytu.

Mechorosty se mohou rozmnožovat i vegetativně, např. rozpadem prvoklíčku, úlomky mechové rostlinky. U některých druhů zcela převažuje toto vegetativní rozmnožování a vznikají rozlehlé mechové koberce.

Témata, do kterých materiál patří