Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1.3. Mnohobunecnost

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (60.59 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

DIBLASTICA = mnohobuněční živočichové mající pouze 2 zárodečné listy (ektoderm a entoderm) zůstaly na vývojovém stupni gastruly (př. živočišné houby, žahavci, žabernatky) – mají zpravidla radiální souměrnost, kromě VLOČKOVCŮ a HUB = nesouměrná těla

TRIBLASTICA = mnohobuněční živočichové mající kromě původních 2 zárodečných listů ještě 3. list = mezoderm, jedná se o evolučně dokonalejší živočichy. Typický znak = bilaterální souměrnost, vzniká v souvislosti s převládajícím pohybem v 1 směru. (výjimka- radiální souměrnost u OSTNOKOŽCŮ).

  • Tvoří se PŘÍĎ – hlavová část se NS a SS na různé úrovni, tvorba nových specializovaných soustav – gangliová NS, přechodná TS, osmoregulační soustava, exkreční soustava, CS, DS, lokomoční orgány, vnitřní skelet (= endoskelet)

  • Tvoří se ZÁĎ – na opačném konci těla

Dělení na 2 skupiny:

α- řada= PRVOÚSTÍ – ústní otvor se vyvinul z blastoporu, jímž začíná trávicí ústrojí (př. ploštěnci, hlísti, měkkýši, kroužkovci, členovci)

β- řada= DRUHOÚSTÍ – během ontogeneze vzniká v blastoporu otvor řitní a ústní otvor se prolamuje na protilehlém konci těla (př. ostnokožci, strunatci – vč. člověka)

RŮST ROSTLIN A ŽIVOČICHŮ

  • růst= nevratné zvětšování objemu a hmotnosti, souvisí s dělením buněk (mitóza), jejich zvětšováním a diferenciací

  • Jednobuněčné rostliny = buňka po dosažení určité velikosti zdvojí své struktury a rozdělí se na 2 dceřiné buňky - odpovídá buněčnému cyklu buňky (interfáze + mitóza)

  • Vyšší rostliny = neukončený růst

3 fáze růst rostlinných orgánů:

  1. EMBRYONÁLNÍ FÁZE = neustálé dělení buněk a zvětšování jejich počtu, dělení se uskutečňuje v dělivých pletivech tzv. MERISTÉMECH na vrcholech stonků a kořenů a v druhotných dělivých pletivech – KAMABIUM, FELOGEN

  2. ELONGAČNÍ FÁZE = buňky se již nedělí, vakuoly nasávají značné množství vody, zvětšují svůj objem a později splývají v 1 velkou vakuolu. Množství cytoplazmy se nezvětšuje. Cytoplazma s jádrem je zatlačována k BS.

  3. DIFERENCIAČNÍ FÁZE = buňky se tvarově odlišují, rozrůzňují se k vykonávání specializovaných funkcí a získávají definitivní tvar.

Růst je ovlivňován vnějšími a vnitřními faktory:

  1. vnitřní faktory: rostlinné hormony (fytohormony)

  • stimulátory růstu (podněcují růst): auxiny (vrcholy stonků), cytokininy (kořeny), gibereliny (nejmladší listy a kořeny). Záleží na koncentraci auxinu – vysoké množství brzdí růst postranních pupenů na stonku.

  • inhibitory růstu (brzdí růst): kyselina abscisová (opad listů a plodů)

  1. vnější faktory: světlo, teplota, dostatek vody a živin, znečištěné prostředí

  • světlo: základ pro fotosyntézu, má vliv na utváření nadzemní části rostlin/ nedostatek světla= etiolizace = prodloužení stonků ve článcích, potlačení růstu listů, ztráta zeleného zbarvení

  • teplota: vliv na rychlost růstu, rostlina roste nejrychleji při optimální teplotě, která je specifická pro jednotlivé druhy a jednotlivé etapy vývoje (př. len a jiřiny rostou rychleji při nižších teplotách, proto se sejí na jaře)

  • voda: nutná v embryonální fázi růstu, při elongační fázi (vakuolizace buněk), nedostatek živin, které rozvádí voda, je příčinou zakrnělosti

  • znečištěné prostředí (voda, vzduch, půda): působí nepříznivě na růst rostlin a jejich orgánů

Témata, do kterých materiál patří