1.3. Mnohobunecnost
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Vajíčka (samičí výtrusnice, diploidní)- na šišticích samičích plodolistů nesoucích po 2 nahých vajíčkách (nejsou ukryta v semeníku)
na povrchu vajíček 1 obal (intergument)= uzavírá až na klový otvor mnohobuněčný (2n) nucellus
1 buňka (2n) nucellu se zvětší a meioticky se dělí za vzniku 4(n) buněk (= makrospory)
3 z vzniklých makrospor zanikají a zbylá 1 makrospora se mění v zárodečný vak, jehož jádro se mnohokrát dělí – vznikají buněčné přehrádky a samičí prokel
uvnitř samičího proklu se na bližší straně ke klovému otvoru vytvoří 3-6 zárodečníků (každý zárodečník/ 1 vaječná buňka)
Opylení = zralá vajíčka vylučují z klového otvoru POLINAČNÍ KAPKU, na kterou se zachycují pylová zrna roznášená větrem- pyl je vtaženo až na povrch nucellu- klový otvor se uzavře a pyl začne klíčit v pylové láčky, které prorůstají až k zárodečníkům (v zimě se růst zastaví a pokračuje v červnu příštího roku).
Oplození = v pylové láčce se generativní buňka (součást mikrospory) rozdělí a vznikají 2 nepohyblivé spermatické buňky (n) – menší z nich zanikne a větší oplodní vaječnou buňku (n) - (uvnitř zárodečníku) za vzniku zygoty (2n) – potom dochází k mitóze a vzniká zárodek (embryo) s větším počtem děloh.
vajíčko se přemění na křídlaté semeno
samičí šištice se zvětšuje, dřevnatí a mění se na plodní šišku
Krytosemenné rostliny
(př. dvouděložně – hvězdnicotvaré: jiřiny, podběl, heřmánek/ bobotvaré: čočka, hrách bob, fazol, jetel, vojtěška/ růžotvaré: meruňka, broskev, růže……jednoděložné – liliotvaré: lilie, tulipán, konvalinka/ lipnicotvaré: oves, proso, kukuřice, rýže)
Pylová zrna (samčí mikrospory, haploidní) – vznikají meiózou mateřských buněk v prašných pouzdrech tyčinek (1 tyčinka/ 2 prašná pouzdra)
Stavba: 2 obaly – vnější (exina) + vnitřní (intina) + 2 buňky – vyživovací (vegetativní) + rozmnožovací (generativní)
Vajíčka (samičí výtrusnice, diploidní) – jsou ukryta v semeníku (nejsou volně na plodolistech)
stopkou přirůstají vajíčka ke stěně semeníku
2 obaly (integumenty) – uzavírají až na klový otvor mnohobuněčný diploidní nucellus (= mnohobuněčné diploidní pletivo)
Zrání vajíčka
1 z diploidních buněk nucellu se nápadně zvětší a meioticky se dělí za vzniku 4 (n) buněk (= makrospory)
3 ze vzniklých makrospor zanikají
jádro zbylé makrospory (n) se 3x mitoticky dělí za vzniku 8 jader (n), které po oblanění dávají vznik vaječné buňce (oosféře) + 2 pomocným buňkám (synergidy) + 3 protistojné buňky (antipody) + 2 jádra (n) splynou za vzniku středového jádra (2n)
zbylá makrospora se tedy změní v zárodečný vak
Opylení = pylové zrno se zachytí na blizně pestíku, generativní buňka mikrospory vnikne do buňky vegetativní a pylové zrno vyklíčí v pylovou láčku (= samčí gametofyt)