Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1.3. Mnohobunecnost

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (60.59 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Souvisí s pohlavností rodičů (sexualitou)

  • pohlavní buňky se tvoří v pohlavních žlázách (= GONÁDY)

  • VARLATA (samčí pohlavní žlázy – spermie)

  • VAJEČNÍKY (samičí pohlavní žlázy – vajíčka)

  1. GONOCHORISTÉ = živočišní jedinci odděleného pohlaví (samčí X samičí), dobře pohyblivý, snadno si nalézají pohlavního partnera (př. hlavonožci, členovci, obratlovci)

  2. HERMAFORDITI = živočišní jedinci mající vaječníky i varlata, popř. obojetná žláza (spermie i vajíčka) – menší pohyblivost a četnost jedinců, menší šance nalézt partnera (př. kroužkovci (žížala), měkkýši (hlemýžď) kromě hlavonožců a ploštěnců) – každý nalezený jedinec téhož druhu může být pro hermafrodita potenciální partner

  • SAMOOPLOZENÍ = pouze u jedinců, kteří mají mizivou pravděpodobnost najít partnera

(př. tasemnice)

Primární pohlavní znaky = prvotně určují pohlaví jedince, varlata/ vaječníky = produkce gamet i pohlavních hormonů, které umožňují sekundární pohlavní znaky

Sekundární pohlavní znaky = rozdíly mezi jedinci: tvarové (samička mohutnější), zbarvení (sameček zbarevnější), ochlupení

POHLAVNÍ DIMORFISMUS = pohlavní dvojtvárnost, projevuje se rozdílnými pohlavními znaky, díky nimž rozlišujeme např. ženy/muže, laně/jeleny, kohouty/ slepice…

OPLOZENÍ U ŽIVOČICHŮ

= proniknutí spermie do vajíčka, spojeno se sexuálním chováním jedinců- páření, čemuž předchází povětšinou námluvy, které jsou charakteristické pro daný druh živočichů

  1. VNĚJŠÍ OPLOZENÍ (mimotělní) = k oplození dochází mimo tělo jedince (př. vodní živočichové – vypouštějí spermie a vajíčka do vody, kde dojde k oplození = ryby (tření), bezobratlí živočichové)

  2. VNITŘNÍ OPLOZENÍ = jeden z pohlavních partnerů vpravuje spermie do samičích pohlavních cest druhého partnera, k oplození dochází uvnitř těla druhého partnera (př. suchozemští živočichové – člověk)

Sekrety a vlhké prostředí uvnitř pohlavních cest nahrazuje vodní prostředí, spermie se pohybují k vajíčku, po přiblížení k vajíčku rozpoznají jeho povrch a přichytí se na něj. Spermie vypustí hydrolytické enzymy, čímž naruší vaječné obaly a buněčnou membránu a pronikne dovnitř. Po průniku 1. spermie dojde k řadě reakcí, které zabrání průniku dalších spermií. Jádro spermie, které pronikne do vajíčka, putuje cytoplazmou až k jádru vajíčka, kde v poslední fázi oplození dojde ke splynutí jader za vzniku zygoty (2n). Je zahájen vývoj nového jedince – získává polovinu dědičných vloh od jednoho rodiče a druhou polovinu od druhého. Pohlavní rozmnožování tak vede k větší variabilitě a schopnosti přežít a potenciálně se adaptovat novým vnějším podmínkám života.

Následuje embryonální fáze – vajíčko se rýhuje (= blastogeneze)= z jednobuněčné zygoty rýhováním vzniká mnohobuněčná MORULA – dalším rýhováním vzniká jednovrstevná BLASTULA s prvotní tělní dutinou BLASTOCOELEM – vchlípením (invaginací) vzniká vícevrstevná GASTRULA s nejprve 2 zárodečními listy: EKTODERM a ENTODERM (= DIBLASTICA) – vznik 3. zárodečného listu MEZODERM (= TRIBLASTICA) – následuje ORGANOGENEZE = buňky zárodku se začínají diferencovat a specializovat a dochází k vzniku ORGÁNŮ ze zárodečných listů.

Témata, do kterých materiál patří