Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Titrace

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (75.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Šimon Žáček, 3. B

PROTOKOL č. 2: Titrace

Úkol č. 1

Pomocí titrace zjistěte, jaké množství NaOH je třeba k neutralizaci HCl. Použitím indikátoru FF pozorujte bod ekvivalence, kdy vzorek získá růžové zbarvení. Měření opakujte 3x. Proveďte průměr tří naměřených objemů roztoku NaOH a pomocí něj vypočítejte molární koncentraci roztoku HCl. Porovnejte svůj výsledek s ostatními.

Pomůcky: byreta (objem 25 ml), pipeta (objem 10 ml), pipetovací balonek, titrační baňka, kádinky, stojan, křížové svorky + roztok NaOH, HCl a FF

Teorie: Titrace je kvantitativní chemická metoda, která umožňuje stanovit množství jednotlivých složek ve zkoumaném vzorku. Probíhá v kapalném prostředí.

V našem pokusu je prováděna přímá acidobazická titrace. Jedna složka (zásada – NaOH) je z byrety přímo přilévána do druhé složky (kyselina – HCl). Probíhá neutralizace obou složek:

. Nyní je pH celého vzorku neutrální a vyrovnané. Tento okamžik se nazývá bod ekvivalence (vodíkových kationtů a hydroxidových aniontů je stejný počet). Po přidání nepatrného množství NaOH dojde k prudkému nárůstu pH na zásadité. Změna pH je patrná přidáním indikátoru, který způsobí změnu zbarvení vzorku v závislosti na pH. V našem případě byl použit FF (fenolftalein), který v zásaditém prostředí způsobuje růžové až fialové zbarvení.

Postup: Do titrační baňky bylo odpipetováno 10 ml HCl a přikapány 2-3 kapky FF.

Byla sestavena aparatura k titraci. Na stojan byly připevněny dvě křížové svorky a do nich umístěna byreta. Pod byretu byla položena titrační baňka s HCl. Byreta byla po hodnotu 0 naplněna roztokem NaOH. NaOH byl postupně naléván do HCl, dokud nedošlo k trvalé změně zbarvení do světle růžové. Byl zaznamenán objem NaOH spotřebovaný k titraci. Měření bylo zopakováno 3x.

Tabulka získaných hodnot:

Měření č. Roztok NaOH [ml] 1 11,1 2 10,9 3 10,5

Výsledky:

Průměrný objem NaOH:

Výpočet molární koncentrace HCl:

zaokrouhlíme na

Molární koncentrace roztoku HCl je cca 0,1 mol/l.

Tabulka získaných hodnot všech žáků:

Průměrný objem roztoku NaOH [ml] Molární koncentrace roztoku HCl [mol/l] 10,80 0,108 11,18 0,112 11,33 0,113 10,77 0,107 9,83 0,098

Závěr: Měření proběhlo úspěšně. V každém ze tří pokusů jsme pozorovali bod ekvivalence a vzorek poté získal narůžovělé zbarvení. Po výpočtu molární koncentrace HCl jsme svůj výsledek porovnali s ostatními. Ačkoliv se průměrné objemy NaOH poměrně lišily (někdy o více než 1 ml), molární koncentrace HCl dávaly po zaokrouhlení na desetiny stejnou hodnotu 0,1 mol/l.

Úkol č. 2

Pomocí orientační titrace zjistěte, jaké množství NaOH je třeba k neutralizaci 1 ml HNO3. Vypočítejte, kolik NaOH by bylo třeba k neutralizaci 10 ml HNO3. Zjistětě, jak vhodně zředit HNO3. Proveďte klasickou titraci takto zředěné HNO3 a vypočítejte její molární koncentraci. Porovnejte svůj výsledek s ostatními.

Témata, do kterých materiál patří