20. LIPIDY
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Mezi zástupce fosfolipidů patří lecithin neboli „sojový lecithin“, což je potravinový emulgátor (= míchá tuk s vodou a obaluje částečky tuku tak, aby byl homogennější). Vyskytuje se ve žloutcích, soje, semenech rostlin, játrech nebo v mozku.
Další složené lipidy jsou glykolipidy, což je sacharidová složka. Jsou to lipidy obsahující sacharidy v tkáních, vyskytující se hlavně v CNS.
Poslední skupinou lipidů, jsou isoprenoidy neboli odvozené lipidy. Isproneoidy vznikají v živočišných nebo rostliných orgánech. Jejich základem je izoprenová jednotka:
2-methyl-buta-1,3-dien
Mezi isoprenoidy řadíme terpeny a steroidy. Terpeny se vyskytují převážně u rostlin, výjimkou jsou příklad hmyzí feromony. Jsou to uhlovodíky nebo kyslíkaté deriváty uhlovodíků. Dělíme je na nízkomolekulární, které jsou těkavé a jsou to například silice,, které se využívají například v kosmetice a terpeny s vyšší molekulovou hmotností, jako jsou pryskyřice.Mezi zástupce patří například mentol, což je mátová silice, kafr, beta-karoten, což je prekurzor vitamínu A (to znamená, že z něj vytváříme vitamin A) nebo kaučuk. Kaučuk máme přírodní, který se získává z kaučovníku a je velmi elastický. Přírodní kaučuk je ve formě cis. Dále známe kaučuk syntetický, který je ve formě trans.
Základem další skupiny isoprenoidů, steroidů je steran:
Steroidy jsou rostlinného nebo živočišného původu. Klasifikujeme je do skupin: steroly (fytosteroly, zoosteroly, mykosteroly), žlučové kyseliny (kyselina cholová), steroidní hormony (testosteron, progesteron), steroidní glykosidy (digitoxin) a kortikoidní hormony (kortison).
Steroly jsou vlastně steroidní alkoholy, z funkčních skupin obsahují pouze OH skupinu. Patří sem fytosteroly, které se vyskytují u rostlin, zoosteroly, vyskytující se u živočichů a mykosteroly, vyskytující se u hub. Nejznámější zástupci jsou cholesterol, což je zoosterol, který mám vliv na vstřebávání lipidů. Je to výchozí látka pro biosyntézu steroidních hormonů. Dalším zástupcem je vitamín D, což je fytosterol, který je obsažen v kvasnicích. Jeho prekurzorem je ergosterol.
Další podskupiny steroidů jsou žlučové kyseliny. Obsahují funkční skupiny –OH a –COOH a vyskytují se ve žluči ve formě solí. Vznikají rozkladem hemoglobinu a jsou to emulgátory tuků, což znamená, že usnadňují jejich vstřebávání v tenkém střevě. Patří sem kyselina cholová, která je ve vodě nerozpustná.
Další skupinou jsou steroidní hormony, které mají důležitou řídící funkci. Dělí se na hormony pohlavní a kortikoidní. Pohlavní hormony mají vliv na funkci pohlavních žláz a vývoj sekundárních pohlavních znaků. Patří sem testosteron, což je mužský pohlavní hormon, estradiol, což je ženský pohlavní hormon a progesteron, což je také ženský pohlavní hormon, který má vliv na průběh těhotenství. Derivát progesteronu je mestarol, který je obsažen v antikoncepci.