Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




21. SACHARIDY

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (47.2 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

21. SACHARIDY

Sacharidy jsou nejrozšířenější přírodní (organické) látky- mají největší podíl organické hmoty na Zemi. Obecný vzorec sacharidů: Cn(H2O)m . Vznikají ve fotoautotrofních organismech, jako jsou například zelené rostliny z CO2 a H2O za pomocí slunečního záření při tzv. fotosyntéze dle souhrnné rovnice:

6CO2+12H2O C6H12O6+6H2O+6O2 (* glukosa- monosacharid)

Pro heterotrofní organismy, jako jsou například živočichové, je nutný příjem sacharidů v potravě. Při nedostatku sacharidů si živočichové syntézují sacharidy z glycerolu, tedy z tuků, nebo aminokyselin, tedy z bílkovin. Biologický význam sacharidů je zdroj a zásobárna energie heterotrofních organismů, kteří si je nejsou sami schopni vyrobit, jako je například glukosa nebo fruktosa a přenos energie mezi orgány, například mezi játry a mozkem. Další funkce je zdroj uhlíku heterotrofních organismů za pomocí biosyntézy karboxylových kyselin, kdy se syntetizuje z aminokyselin lipidy či proteiny. Podpůrnou funkcí sacharidů je, že jsou strukturní složkou buněk, tkání a pletiv. Například buněčných stěn bakterií a rostlinných buněk je celulosa nebo u hub to je chitin. Sacharidy jsou součástí biologicky aktivních látek- jako například glykoproteiny, glykolipidy z nukleových kyselin DNA či RNA, nukleotidy (jako například NAD+, NADP+) nebo některé vitamíny, jako kyselina-L-askorbová neboli vitamín C.

Sacharidy klasifikujeme buď podle typu oxoskupiny na: aldosy, neboli polyhydroxylaldehydy, které obsahují jednu aldehydovou a více hydroxylových skupin a ketosy, neboli polyhydroxylketony, které obsahují jednu ketonovou a více hydroxylových skupin. Podle počtu atomů uhlíku dělíme sacharidy na: triosy, obsahují tři atomy, tetrosy, obsahující čtyři atomy, pentosy, hexosy… Podle typu uzavřeného cyklu dělíme sacharidy na furanosy, kteří obsahují pětičetný cyklus tetrahydrofuranu:

a pyranosy obsahující šestičetný cyklus tetrahydropyranu:

Podle stáčení polarizačního světla dělíme u aldos (protože tvoří enantiomery) izomery na D-řadu, vyskytující se v přírodě více (OH skupina napravo) a L-řadu.

Poslední dělení sacharidů je dle počtu sacharidových jednotek na jednoduché sacharidy a složité sacharidy. Do jednoduchých sacharidů patří skupina monosacharidy, která obsahuje pouze jednu sacharidovou jednotku a sacharidy této skupiny jsou nejjednodušší a nelze je hydrolyticky štěpit. Další skupinou jsou složité sacharidy, kam patří oligosacharidy. obsahující dvě až deset jednotek a polysacharidy, které obsahují více než deset jednotek a lze je hydrolyticky štěpit na monosacharidy.

Jednoduché sacharidy:

Monosacharidy dělíme na aldosy, obsahující skupinu -CHO a ketosy, obsahující skupnu CO. Mezi nejjednodušší monosacharidy patří aldóza 2,3 dihydroxypropanal, neboli glyceraldehyd a ketóza 1,3 dihydroxypropadnon, neboli dihydroxyaceton.

Témata, do kterých materiál patří