Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Čtenářský deník

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (113.42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Čtenářský deník k maturitě Obsahuje: Král Oidipus, Romeo a Julie, Petr a Lucie, Stařec a moře, Malý princ, Společenstvo prstenu, Smrt krásných srnců, Krysař, Bylo nás pět, Hamlet, Jana Eyrová, Proměna, Dobrodružství Toma Sawyera, Staré řecké báje a pověsti, Postřižiny, Ostře sledované vlaky, Lakomec, Kuře melancholik, Král Lávra, Tyrolské elegie

Poslední příběh bez konce

Nám jen vypráví o době, kdy se tyto báje odehrávaly. O tehdejším divadle v 5. století př. n. l.
ve třech osobách, divadelních představeních a jejich dramatiky (Sofoklés, Aischylos, Euripidés).
O vyprávění příběhů u ohnišť, kde se zpívalo a hodovalo. O největším řeckému básníkovi – Homérovi a jeho díle Ilias a Odyssea. O mýtických bytostech (víly, nymfy, Pegas, …), bozích (Zeus, Pallas Athéna, Héfaistos, …) a jejich sídle Olymp. Petiška porovnával i řeckou mytologii k římské a jmenoval některé bohy (Jupiter, Minerva, Vulkanus, Apollo, …). Dodává, že Řekové věřili i v mnoho jiných, nižších bozích (Éós, Erínye, …). Některá úsloví z řeckého bájesloví se užívá dodnes (Achillova pata, klubko Ariadnino, silný jako Herkules, …) a Řekům dodávalo odvahu a naději, když si vyprávěli tyto příběhy. V posledních větách se Petiška celkově vyjadřuje ke knize: „Starověké řecké báje a pověsti ukazovaly a dodnes ukazují, jak se dostat na cestu hrdinů. Je to cíl hodný lidského života. A cesta hrdinů nemá konce.“ - Podpis

Úryvek:

Z báje Perseus

„Byli slavní hrdinové,“ vykládal král Perseovi, „ale žádný z nich se doposud neodvážil přinést hlavu Medúsy.“ „A co je to Medúsa?“ vyzvídal Perseus. „Daleko na západě,“ řekl král, „tam kde už začíná věčná noc, žijí tři sestry Gorgony. Jsou obludné, křídlaté a místo vlasů mají hady. Dvě jsou nesmrtelné a třetí je smrtelná. Smrtelná Gorgona se jmenuje Medúsa. Kdo se Gorgonám podívá do nehybné, ohyzdné tváře, zkamení. Kdybych měl hlavu Medúsy, stačilo by ukázat ji nepřátelům, zkameněli by a vyhrál bych každou bitvu.“

Hlavní myšlenka:

Osud určován bohy. Každá báje nese nějaké ponaučení. Poukazuje na kladné (sebeobjevování ve prospěch ostatních lidí) a záporné (králové se srovnávají s bohy, obětování vlastních dětí) chování v tehdejší době tehdejších lidí. Kniha může připadat dospělým čtenářům, že bohové se chovají jako totalitní politici v Čechách.

Vlastní názor:

Už od dětství jsem rád četl antické (řecké, egyptské, severské) mýty. Každý příběh nám přináší nějaké ponaučení a měli bychom se poučit z chyb slavných antických hrdinů.

Bohumil Hrabal

Postřižiny

Zařazení: česká próza 2. pol. 20. stol., oficiální literatura, období normalizace

Literární druh: epika psaná prózou

Literární žánr: vzpomínkový román

Doba vzniku díla: 1971, vydaná 1976

Časoprostor: 20. léta 20. století, období první republiky; Nymburk a okolí

Forma: ich-forma

Bohumil Hrabal (1914 - 1997):

- Bohumil František Kylián

- prozaik

- narodil se v Brně

- velké množství času trávil po hospodách (U Zlatého tygra)

- vystudoval práva na Karlově univerzitě

- vystřídal mnoho zaměstnání (dělník, pojišťovák, balič papíru, …)

Témata, do kterých materiál patří