Čtenářský deník
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
- sbližuje se známými osobnostmi, především surrealisty (Kolář, Bondy)
- přestěhoval se do Nymburku (autobiografie – Postřižiny)
- Pábitel (= člověk, který koná vše zamilovaně, touží po poznání, je posedlý vyprávěním, určitou činnost dělá se vší vervou)
Další významná díla:
Nymburská trilogie Městečko u vody (vzpomínková próza, Městečko, kde se zastavil čas: Postřižiny, Krasosmutnění, Harlekýnovy milióny)
Ostře sledované vlaky (novela, děj na konci 2. sv. války, hl. hrdina Miloš Hrma)
Pábitelé (sbírka povídek)
Obsluhoval jsem anglického krále (román, hl. hrdina Jan Dítě, vnucuje se do vyšších vrstev)
Slavnosti sněženek (soubor povídek o obyvatelích chytové oblasti Kersko)
Další spisovatelé:
Ota Pavel
Vladimír Páral
Vladimír Körner
Ladislav Fuks
Kompozice:
- chronologie ve vzpomínkách
- volná návaznost kapitol
- 148 stran, bezejmenné kapitoly
Jazykové prostředky:
- nespisovná čeština
- přímá řeč, monology
- cizí slova, vulgarismy, dialekt (čupr, tachomýr, uméval, baby), zdrobněliny, archaismus, germanismy
- prvky poetismu (popis obyčejných věcí), surrealismu (sny, představy, myšlenky), realismu (úsilí o správné poznání) a naturalismu (zachycení nezkreslené reality)
- lyrické pasáže
- hyperbola
- kontrast
- detailní popisy
- proud volných myšlenek
- dysfemismus
- symbolika
Charakteristika postav:
Maryša – Hrabalova maminka, krásná, všemi obdivovaná pro dlouhé vlasy, energická, užívá si života, bourá měšťácké konvence, žena správce pivovaru
Francin – manžel Maryšky, správce pivovaru, často překvapovaný a trápený manželkou
Pepin – bratr Francina, hlučný, přináší smůlu, nešikovný, strůjce všeho vzruchu, mluví hanáckým nářečím
doktor Gruntorád – předseda správní rady pivovaru, léčí Maryše nohu, když si ji poraní
Bóďa – kadeřník, který pečuje o Maryšiny vlasy
Děj:
Hlavní postavou příběhu je manželka správce pivovaru Maryša. V okolí je oblíbená a všichni obdivují její krásné dlouhé vlasy. Maryša jednou pořádá zabíjačku a pozve na ni správní radu pivovaru. Její manžel Francin ale zabíjačky nesnáší. Jeho žena je pravým opakem. Ráda jí maso a pije pivo. Jednou se nečekaně objeví v pivovaru Francinův bratr Pepin. Je povoláním švec, ale je tak trochu blázen. Řekne, že se u nich zdrží jen pár dní, ovšem těch pár dní se protáhne na delší dobu. Slyšet je ho všude a je hodně upřímný. Francin ho nemá rád, protože se často stává obětí jeho srandy. Zato Maryša si Pepina oblíbí a užívají si spolu spoustu legrace. Pepin s Maryšou jsou jednou v zahradě a na klacku jí hlučně vysvětluje, jak vypadá vojenská puška. Přiběhne rozzlobený Francin a ptá se, co v zahradě dělají. Na Pepinovu otázku: "Kam si mají jako jít hrát?" rozzuřeně odpoví: "Běžte si třeba na komín!" Tak vylezou na komín a Pepin na něm usne. Přijedou pro ně hasiči a sundají je. Maryšu ohromí rádio, které se dostane do města. Zvlášť když rádio zkrátí vzdálenost mezi Prahou a jejich městečkem. Myšlenka zkracování se jí zalíbí tak, že si nechá zkrátit sukni ke kolenům. S Pepinem zkrátí i nohy u židle. Její manžel už neví co dál. Při tanci s Pepinem si Maryša vyvrtne kotník a noha musí do sádry. Francin je ale šťastný, protože se o ni může starat tak, jak vždycky chtěl. Pak Maryšu zase nadchne doba zkracování, a tak se rozhodne, že si nechá zkrátit svoje vlasy. Kadeřníkovi Béďovi se to vůbec nelíbí a nechce se mu do toho, avšak nemá na vybranou a vlasy jí nakonec ostříhá. Při cestě do pivovaru má Maryša ustřižené vlasy spletené do copů a přivázané ke kolu. Všichni na ni zírají, hlavně její manžel Francin. Nakonec mu dojde trpělivost a před správní radou jí naplácá pumpičkou. Končí to tím, že Maryša oznámí manželovi, že čeká dítě.