Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kytice - Karel Jaromír Erben

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (30.48 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • Balada:

  • Lidové balady

  • Umělé balady - Od 15. století vznikají balady umělé, jedním z prvních známých autorů balad je francouzský básník François Villon, jehož balady se vyznačují zvláštní formou (tzv. villonská balada) a jsou často mimořádně ironické až cynické.

  • Sociální balady - V průběhu 19. stol. – Petr Bezruč, Jiří Wolker

Kontext balady:

Balada je lyrickoepická skladba, většinou pochmurná. Má příběh (epika), ale způsobem napsání se v nás snaží vyvolat nějaké emoce. Bývá psána ve verších. Původní forma balady je lidová, známé příběhy se vyprávěly ve verších.

Znaky lidové balady je pravidelná výstavba, ve verších, rytmika, zvukomalebnost, hovorový jazyk, příp. nářečí, citově zabarvené věty a tzv. baladická zkratka.

Baladická zkratka umožňuje vměstnat relativně dlouhý příběh do kratšího textu, je to prostředek pro zrychlení děje. Celé věty jsou nahrazeny větnými celky, slovesa jsou nahrazeny např. citoslovci. Přímá řeč, dialogy. Přeskakování dlouhých časových období. Krátké popisy.

První českou umělou baladu vytvořil František Ladislav Čelakovský. Toman a lesní panna má znaky lidové balady (ohlasová poezie FLČ vždy obsahovala typické prvky národní slovesnosti). Skladba je lyrickoepická s převažující epikou, rytmická, zvukomalebná, rýmovaná. Má refrény. Zvolací, tázací věty a řečnické otázky, ustálená slovní spojení, zdrobněliny; figury, hl. epizeuxis – opakování v rámci verše. Baladická zkratka.

Toman jede k večeru navštívit svou milou. Jeho sestra mu poradí, aby se vyhnul lesu. Při cestě k milé jede skutečně Toman oklikou, ale když dorazí k chaloupce a zjistí, že jeho milá se provdala za někoho jiného, zničený zapomene na radu sestry a jede lesem. Tam se setkává s lesní pannou, která jej úplně svede z cesty. Ráno je nalezen mrtvý.

František L. Čelakovský je tvůrcem poezie z doby národního obrození, také překládal a sbíral lidovou slovesnost.

Karel Jaromír Erban vydal své balady v díle Kytice z pověstí národních. Také jeho balady mají znaky lidové tvorby. Kniha má záměrnou kompozici, dvojice balad mají stejné prvky. Příznačná je pro ně osudovost – pokud se člověk něčím provinil, je nevyhnutelně potrestán (motiv viny a trestu). Hlavními postavami bývají ženy, v lidovém cítění ty, které dávají život. Objevují se nadpřirozené postavy, významná magická číslovka 3… Boj člověka s přírodou.

Baladická zkratka, dialogy, stručné popisy, opakování motivů, figury – anafora, epifora, epizeuxis, citoslovce jako slovesa…

Rytmické, melodické, zvukomalebné.

Polednice, Vodník, Svatební košile, Dceřina kletba, Štědrý den, Poklad, Zlatý kolovrat…

Vina a trest: trest, který přijde navzdory snaze jedince, lze v některých případech zmírnit pokáním. Míru trestu jako takového určuje norma společnosti KJE, přestože žije v období romantismu, má klasicistní prvky.

Témata, do kterých materiál patří