Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Literární pojmy

RTF
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.17 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu RTF.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Metonymiepatří mezi lit. tropy. je to obrazné pojmenování založené na vnitřní podobnosti či věcné souvislosti. Metonymie je v běžné řeči mnohem častější nežmetafora.Např.: názvem holandského městaEidam označujeme druh sýru, který odtamtud pochází; vyjádření čístBalzaka zn. číst Balzakův román.

Monolog(z řec.monos - sám, logos - slovo) = opakdialogu, souvislá promluva 1 člověka, vdramatu 1 postavy. Postava tak odhaluje své pocity, vyjadřuje vlastní myšlenky a názory a komentuje události.

Mýtus(z řec.mythos - vyprávění) = báje, kterou si lidé vytvořili z přirozené potřeby vysvětlit vlastní existenci, vznik světa, přír. jevy apod. Mýty obsahují počátky budoucích věd, především etiky, filozofie a práva. Velký vliv na literaturu měla řecká mytologie.

N

Novela( z ital. la novella- novinka) = rozsahem střední prozaický žánr. Odbočky a popisné pasáže jsou v novele omezeny na minimum a příběh směřuje k výraznépointě. Odehrává se v krátkím čase a s omezeným počtem osob. Vzorem všem novelistům byl po dlouhou dobu G. Boccaccio a jehoDekameron.Novely psal také např. M. de Cervantes.

O

Óda(z řec.ódé - píseň) = oslavná lyrická báseň; písňový žánr, jehož vznik se datuje do antického Řecka. Jejím tématem je oslava boha, přátelství, lásky, přírody, vlasti apod. Významným rysem ódy je její patos. Ódy psali např. Horatius a P. de Ronsard.

P

Personifikace(z lat.persona - osoba, facere - dělat) neboli zosobnění je jeden z lit. tropů. Je podobá metafoře. Neživým věcem nebo abstraktním pojmům se přisuzují lidské vlastnosti, případně činnosti, které obvykle vykonává člověk. Objevuje se nejen v literatuře, ale také v běžné řeči,např.:mráz mi běhal po zádech.

Poezie(z řec. poiésis - tvorba) = ta část literatury, která je psána ve verších, jejím opakem jepróza. Zákl. staveb. prvkem jeverš. Poezii můžeme rozdělit na epickou, lyrickou a dramatickou. Dnes naprosto převažuje poezie lyrická a lyrika jako lit. druh dokonce splývá s poezií.

Pointa([Poenta],z franc. la pointe[la puent] - hrot, špička) označuje nečekaný zvrat (obsahový. stylový, logický) na konci lit. díla obvykle kratšího rozsahu (např.:anekdoty, epigramu, aforusmu, novely).

Např.:Člověk je společenský tvor,který nenávidí své bližní.(E. Delacroix).Proč byly husitské rvačky? - / Rozhodnout se nimi mělo, / má-li se jíst boží tělo /s omáčkou neb bez omáčky.(Karel Havlíček Borovský, epigramMeč a kalich).

Přirovnání= jedním z lit.tropů. Je podobnémetafoře tím, že se zakládá na vnější podobnosti, ale je snadněji rozeznatelné díky přirovnávacímu příslovci jak, jako. Často je cílem přirovnání zdůraznit a vysvětlit vlastnosti věcí, jev nebo děj.Např.:Ach, plynou léta prchavá (...) jak řeky proud.(Horatius, báseňSpolečný úděl).

Témata, do kterých materiál patří