Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Moliére-Lakomec_klasicismus

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Moliére – Lakomec + Doba klasicismu, další autoři. + Komedie, tragédie, lit. nízká, vysoká, lit. salóny, bajka. + Osobní vztah k divadlu.

Molière, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, (15. ledna 1622 – 17. února 1673) byl francouzský herec, spisovatel a dramatik období francouzského klasicismu, „věku Ludvíka XIV.“

Syn měšťana, proti vůli rodiny se stal komediantem. Původně byl členem kočovné společnosti, později si založil svoji vlastní divadelní společnost. Brzy se svými hrami proslavil, především mezi chudinou. Zabýval se tzv. nízkým dramatem, především komedií a fraškou. Protože ve svých hrách kritizoval a zesměšňoval společnost (předváděl mravy své doby), dostával se do častých sporů s královským dvorem. Jeho hry se dodnes objevují na jevištích.

Molière patří k nejslavnějším dramatikům éry francouzského i světového klasicismu. Začínal jako herec v kočovné společnosti, později se stal ředitelem vlastního kočovného souboru, se kterým cestoval po třináct let po francouzském venkově. Poté, co se proslavil, účinkoval také na královském dvoře, kde často spolupracoval s hudebním skladatelem Jeanem-Baptistem Lullym. Molière se věnoval zejména tzv. nízkým literárním žánrům (satira, bajka, komedie, fraška). Jeho díla byla v tehdejší době velmi odvážná zejména v kritice mravů a společenských poměrů své doby. V satirických veselohrách zesměšňoval pokrytectví, šlechtu a její snobskou morálku a v neposlední řadě v 17. století zatracovanou církev. Tvořil v typově barvité škále veseloher, od lidové frašky po propracovanou charakterovou zápletku. Problematika Molièrova díla je velmi rozsáhlá (lakota, pokrytectví, zištnost, cynismus, postavení žen ve společnosti atd.). V jeho díle je také zřetelná inspirace komedií dell'arte.

Lakomec

Harpagon je starý lakomý vdovec, který dělá vše pro to, aby nemusel nikomu dávat žádné peníze. Ty odepírá i vlastním dětem - Elišce a Kleantovi a všechno "škudlí" sám pro sebe. A právě kvůli této vlastnosti mají oba problémy se svojí láskou. Eliška se zasnoubila s otcovým služebníkem Valérem, který ji před lety zachránil před utonutím, a Kleant se zamiloval do chudé Mariany, která žije se svojí nemocnou matkou.

Když se Harpagon zeptá svého syna na Marianu, do které se také zakoukal, a on mu jí vychválí, oznámí svým dětem, že se rozhodl si ji vzít. Zároveň chce, aby si Kleant vzal jednu vdovu a Eliška se vdala za jistého Anselma, neboť oba jsou bohatí a navíc je Anselm ochotný se oženit bez věna. Když začne Eliška protestovat, žádá po Valérovi, aby je rozsoudil. Ten s Harpagonem ve všem souhlasí, neboť nechce u něho upadnout v nemilost. Harpagon se tedy začne starat o vlastní svatbu, ke které mu pomohla jistá Frosina, a pozve svou nastávající na návštěvu. Když však Mariana poprvé vztoupí do domu, zjistí Kleantův původ. Ten se k ní chová až příliš laskavě a nakonec Kleant přizná otci svou lásku k Marianě. Ten se na něho rozlobí, že mu ji vlastní syn chce odebrat. Mezitím, co se hádali, vzal sluha Štika Harpagonovi kasičku s deseti tisíci. Tu odevdá Kleantovi, který ji u sebe schová. Jakmile Harpagon zjistí ztrátu své milované kasičky, hned zavolá komisaře a chce ji zpět. Sluha Jakub tento čin schodí na Valéra, aby se mu pomstil za výprask, který kvůli těmu dostal. Valér se domnívá, že Harpagon mluví o jeho lásce k Elišce a přizná se k ní. V tom přijde Anselm a Valér, aby se očistil, řekne že je synem Thomase d´Alburcy. Ten před šestnácti lety ztroskotal a jeho zachránil kapitán a při pátrání po svém otci se dostal do Harpagonova domu. Podle hmotných důkazů pozná Mariana, že se jedná o jejího ztraceného bratra a sám Anselm se přizná, že je jejich otcem. Harpagon všakstále touží po svým penízcích. Ty mu Kleant slíbí, pokud mu dovolí si vzít svou vyvolenou. Jeho otec nakonec se vším souhlasím, hlavně když se dozví, že je Anselm ochotný zaplatit nejen věno, ale také celou svatbu.

Témata, do kterých materiál patří