Odborný styl
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
ODBORNÝ STYL
= styl odborných publikací, časopisů, učebnic, jeho cílem je podat přesné informace z různých oborů, poučit. Funkce odborně sdělná, vzdělávací. Forma převažuje psaná, ale může být i mluvená. Jde o projev veřejný, oficiální, pečlivě připravený a promyšlený, bez citového zabarvení, většinou monologický (dialog např. ve vědeckých rozpravách). Text musí být věcně správný, objektivní, úplný, přehledný.
Mezi vědecké postupy používané v odborném stylu patří indukce (postupujeme od jednotlivých jevů k obecným závěrům) a dedukce (postupujeme od obecných závěrů k jednotlivým jevům).
Podle stupně odbornosti rozeznáváme styl:
TEORETICKÝ (vědecký) – určený expertům v dané oblasti, seznamuje s výsledky vědeckého výzkumu, teorie je podána co nejpřesněji, uvádí vědecky ověřená fakta; složitá souvětí, množství termínů, slova cizího původu.
PRAKTICKY ODBORNÝ – teoretické poznatky jsou přehledně a stručně převedeny do praxe (texty ekonomické, právní, návody, recepty).
POPULÁRNĚ NAUČNÝ- pro laiky a začátečníky v oboru, přístupná forma, beletrizace, základní terminologie, vysvětlivky.
STYL UČEBNÍ – určený studentům, podává fakta zjednodušeně, přihlíží ke věku žáků.
Slohový postup: popisný, výkladový, úvahový.
Slohové útvary: odborný popis, návod, výklad, odborný referát, encyklopedické heslo, přednáška, úvaha, studie, odborná diskuze, esej, kritika, recenze aj.
Jazykové prostředky
Jazyk jen spisovný, výrazy neutrální až knižní, bez citového zabarvení. Termíny, slova cizího původu. Význam slov musí být jednoznačný a přesný.
Převažují podstatná jména, příslovečná určení. Složité větné celky. Vedlejší věty podmínkové, příčinné, účelové, důsledkové, přípustkové. Častá jsou slovesa v trpném rodě (byla zjištěna), časté jsou přísudky jmenné se sponou (je příčinou). Snaha o kondenzaci textu (= zhuštěné vyjádření). K tomu slouží přístavky, podstatná a přídavná jména vzniklá ze sloves (tvrzení, zjištění), nevlastní předložky (na základě, z hlediska).
Používáme autorský plurál = 1. osobu čísla množného.
VÝTAH
Výtah neboli konspekt je přehledné shrnutí nejdůležitějších myšlenek textu. Myšlenky zapisujeme tak, jak jdou za sebou, píšeme krátké jednoduché věty, popř. hesla. Nadřazenost a podřazenost informací značíme pomocí číslování a odrážek. Stručnosti dosáhneme vypuštěním určitých sloves, užitím zkratek, závorek, pomlček. Převažují podstatná a přídavná jména. Součástí výtahu může být i citace, uvádíme prameny = bibliografické údaje.
VÝPISKY
Výpisky neboli excerptum je doslovné vypsání částí textu. Vypisujeme heslovitě nebo ve větách
myšlenky, které jsou pro daný text příznačné. Výpisek je možné použít jako citaci.