Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Povinná četba - Čapek, Karel - Bílá nemoc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (66.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

• Věc Makropulos – drama

• Krakatit – román

• Válka s mloky – román

Čapek jako filozof

• Pragmatismus1 čili Filozofie praktického života – spis

Pragmatismus = filozofický směr 20. stol., který se zrodil v USA, kritérii pravdy jsou užitečnost, hodnota a úspěšnost; pravdivé je to, co se osvědčuje svými praktickými důsledky (praxí, zkušeností).

• Hordubal

• Povětroň

• Obyčejný život

} románová trilogie

Čapek a varování před totalitou

- reakce na dění ve 30. letech (vystupování proti fašismu)

• Bílá nemoc – drama

• Matka

Čapek a pohádky

- pohádkové bytosti jsou polidštěny, víly, rusalky a další nadpřirozené bytosti mají lidské vlastnosti

- místem děje jsou skutečná místa

- vyloženě zlá postava se nevyskytuje

- záliba ve vypravování, hromadění synonym, užívání novotvarů

• Devatero pohádek

• Dášenka čili Život štěněte

Čapkova povídková tvorba

• Zářivé hlubiny – psáno s J. Čapkem

• Ze života hmyzu

• Povídky z jedné kapsy

• Povídky z druhé kapsy

Inspiroval:

monografie o Čapkovi psali: I. Klíma, Oldřich Králík, F. Buriánek, O. Scheinpflugová, Helena Čapková

filmové adaptace: Hordubalové (1937), Bílá nemoc (1937), První parta (1937) Krakatit (1948), Čapkovy povídky (1947), O věcech nadpřirozených (1958), Čintamani a podvodník (1964)

POETIKA Kompoziční plán:

Vnější kompozice: hra je členěna na tři jednání – I. akt: DVORNÍ RADA, II. akt: BARON KRÜG, III. akt: MARŠÁL, dále je dílo rozděleno na 14 jednotlivých obrazů, předmluva

Vnitřní kompozice: chronologická

Jazykový plán: Autor používá spisovný jazyk. Vyskytují se zde latinské názvy z lékařství – např.: Morbus Tshengi, což znamená bílá nemoc. Dále jsou zde anglické a německé výrazy. V díle převažují dialogy. - apoziopeze – Doběhnu pěšky... - epizeuxis – Maršál! Maršál! - personifikace – Ať žije válka! - cizí výrazy – Morbus Tshengi - zdrobněliny - ... holčičko ... Tematický plán: Téma, motivy

Téma: Hlavním tématem díla je epidemie bílé nemoci a bezmoc lékařů, kterým se nedaří najít lék. Další témata: válka, úpadek společnosti. Bílá nemoc znázorňuje „nakaženou mysl“. Hlavní myšlenkou díla je upozornit na válku.

Motivy: moc, lék, nemoc, společnost, boj s bílou nemocí, sebelítost, vláda, válka

Děj (fabule, syžet) V zemi propukla bílá nemoc. Šlo o formu malomocenství. Tato nemoc se projevovala bílými, studenými skvrnami na těle – nejčastěji na krku a hrudi. Malomocný neměl v této postihnuté části těla cit a tato nemoc se přenášela dotykem. Na bílou nemoc nemohl nikdo z doktorů nalézt účinný lék, který by nemoc vyléčil. Našli pouze způsob, jak odstranit zápach, který nemoc doprovázel. S účinným lékem přichází až doktor Galén, který ovšem chce léčit pouze chudé, protože nemají žádný vliv na vyšší společnost. Proto bohaté odmítá léčit. Tímto chce zrušit války a požaduje celosvětový mír, jinak lék nevydá. Požadavkům ustoupí až Maršál, který se stane také malomocným a proto si nechá zavolat do své pracovny doktora Galéna a rozhodne se válku ukončit. Když je ovšem Dr. Galén na cestě k Maršálovi, potká na ulici davy lidí, kteří oslavují Maršálu a válku. To Dr. Galén nemůže snést a začne jim oponovat. To dav lidí naštve a doktora Galéna ušlapou a zničí jeho zázračný lék. Postavy Dr. Galén – jeho přezdívka – doktor Dětina, mladý lékař, který pomáhá chudým, naivní – myslí si, že dokáže zastavit válku, statečný a neústupný, stojí si za svým názorem a jde si za tím co chce Maršál – velitel vojsk (má rysy fašistického vůdce), bezcitný, vede svůj národ k válce, touží po moci, když ovšem onemocní, doktoru Galénovi ustoupí Baron Krüg – majitel továrny na zbraně, Maršálův přítel, touží po úspěchu, slávě a moci – podobný jako Maršál Dvorní rada Sigelius – lékař, ředitel nemocnice, snaží se najít lék proti Bílé nemoci, nesouhlasí s Dr. Galénem, touží po slávě a úspěchu Další postavy – malomocní, zdravotníci, otec, matka, syn, dcera, Maršálova dcera, pobočník, generál, ministr zdravotnictví, novináři, mladý Krüg – syn barona Časoprostor Čas - děj se odehrává v období před 2. světovou válkou. Místo děje – smyšlená země – podobnost s nacistickým Německem - různé prostředí děje- např.: klinika, Maršálova kancelář, Galénova ordinace, čekárna, pokoj rodiny atd.

Témata, do kterých materiál patří