Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Vesnický román

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Hlavní postavy:

Sylva – mladá, pracovitá služka, která miluje Antoše. Nachází se však v obětavé práci, která je ve prospěch druhých lidí. Zříká se své milované osoby a lásky, pakliže by měl její vztah působit někomu bolest a neštěstí.

Antoš – pracovitý čeledín, posléze moudrý pán. Je velmi šlechetný a zamilovaný do Sylvy. Jeho život je v knize sledován od začátku do konce.

Rychtářka – je pověrčivá majitelka statku (po manželově smrti). Projevuje se velmi negativně. Je sobecká, pyšná, žárlivá. Vezme si Antoše.

Jirovcová – matka Antoše, velmi nábožensky založená žena.

Kompozice:

• román je členěn na odstavce a delší souvětí

• vyprávění v ich-formě (stylizace autorky do role vypravěče)

• život hlavních postav sledován i retrospektivně

Jazykové prostředky:

• používáno mnoho přídavných jmen

• jazyk staročeština – zastaralé výrazy (kdožkoli, dostalť)

• čeština je spisovná pro danou dobu, ve které autorka píše

Aktuálnost díla: Karolína Světlá na tomto díle pracovala dlouho předtím, než vyšlo v časopise Květy v roce 1876. Začala o 5 let dříve. Předlohou Antoše a Sylvy jí byly skutečné postavy. Inspiraci získala na svatbě manželova synovce. Nevěsta byla pozdější Sylvou a příběh jí převyprávěla sestra jejího manžela, Petra Mužáka. Na vznik románu měl i značný podíl její vztah s Janem Nerudou, končící rozchodem z obdobných důvodů jako u románové dvojice Antoše a Sylvy. (Autorka obětovala její lásku k Nerudovi, aby udržela manželství.)

Můj názor: Tato knížka mě svým příběhem doslova okouzlila. Hrozně se mi líbila postava Antoše Jirovce, protože to byl mravně dokonalý a ušlechtilý člověk. Byl "ideálem mravně vznešeného lidství", což v podstatě splnilo očekávání samotné Karolíny Světlé. Je to vážně krásný román a řeší otázky, které jsou i dnes aktuální.

Témata, do kterých materiál patří