Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zkrocení zlé ženy William Shakespear

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (28.77 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Král Lear (1606; král rozdělí svou zemi mezi své dvě starší dcery, nejmladší vyžene, přestože ji má nejradši. Starší dcery se k otci ale chovají hrubě, díky čemuž král zešílí. Kordelie, nejmladší dcera, se vrací z Francie do Británie, aby se setkala s otcem, ale umírá. Umírá i Lear, jeho dvě starší dcery se mezitím zabijí navzájem)

Macbeth (1606; Macbeth a jeho žena na základě věštby čarodějnic zabijí skotského krále, aby se sami stali králem a královnou. Oba ale pronásledují následky jejich činu, Lady Macbeth zešílí a spáchá sebevraždu, proti Macbethovi se obrátí lid v čele s potomky původního krále)

Antonius a Kleopatra (1607)

Timon Athénský (1608)

Troilus a Cressida (1608)

Coriolanus (1608)

D, Pohádkové hry

Bouře (1612)

Cymbelín (1609)

Zimní pohádka (1611; část děje se odehrává v království českém, pusté zemi na okraji moře)

Perikles (1609)

Dva vznešení příbuzní (1613, společně s Johnem Fletcherem)

Cardenio (provedena 1613, společně s Johnem Fletcherem, hra se nedochovala)

E, Sonety a básně

Vydány v ucelené sbírce Sonety (obsahovala jich 154). Pojmenovány sonet 1, sonet 2, sonet 126…

Pozn.: shakespearovský sonet: tři sloky o čtyřech verších + jedna o dvou verších. Jeden verš = pět stop. Většina sonetů má střídavý rým (sdružený v poslední strofě). Třeba sonet 126 má sice 14 veršů, ale uspořádaných do tzv. hrdinských dvojverší

Zkrocení zlé ženy v kontextu

Dobová literatura
  • Renesance je umělecký směr rozšířený v Evropě v období 14. – 16. století, na přelomu středověku a novověku. Působí zároveň s myšlenkovým směrem humanismem a společně vytvářejí převrat v myšlení po gotickém středověku. Název renesance se písemně poprvé objevil u malíře, historika a architekta Giorgia Vasariho: Rinascita dell arte antica – znovuzrození umění antického.

  • Renesance obrací zájem od Boha k člověku. Umění se zaobírá člověkem a jeho životem. Vše podporují nové vědecké objevy a zámořské cesty. Rostla kritika církve.

  • S vynálezem knihtisku Johanna Gutenberga se rozšířily a zlevnily knihy.

  • Humanismus: myšlenkový směr a životní postoj vzniklý v renesanci, do středu zájmu staví člověka a jeho právo na svobodu, z lat. humanus – lidský; ad fontes: k pramenům (návrat k pramenům lidstva, k tomu, odkud pocházíme)

  • Svá díla tvořili Michelangelo Buonaroti, Leonardo da Vinci,…

  • Italská renesance: renesance začala v Itálii dokonce už v druhé polovině 13. století. Mezi centra renesance patří významné italské městské státy jako Florencie nebo Benátky. Rozvinulo se mecenášství: bohaté měšťanské rody podporovaly renesanční umělce. Dante Alighieri: žije na přelomu 12. a 13. století, časově středověk, ale vyjadřuje renesanční myšlenky. Dílo: Komedie (pozd. se ujal název Božská komedie – nazval ji tak Giovanni Boccaccio na důkaz pocty) – alegorická skladba, Francesco Petrarca: soubor milostných lyrických básní: Sonety pro Lauru. Giovanni Boccaccio: soubor 100 novel upspořádaných v rámcové kompozici vyprávění příběhů. Niccolo Machiavelli: spisovatel a politik, pol. spis Vladař a komedie Mandragora

  • Renesance v ostatních zemích: Francie (15. – 16. st.): Francois Villon de Montcorbier (Malý a Velký testament), Francois Rabelaise (Gargantua a Pantagruel), Michael de Montaigne (zakladatel formy zvané esej). Španělsko (16. – 17. St.): Miguel de Cervantes y Saavedra (Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha), Lope de Vega (Fuente Ovejuna). U nás především humanismus: dvě podoby – latinský a národní. Latinský třeba Jan Campanus Vodňanský. Národní: Viktorin Kornel ze Všehrd (právník), Jan Blahoslav (biskup Jednoty bratrské, založil se o překlad Nového zákona – Bible kralická), Daniel Adam z Veleslavína (nakladatel, profesor, historik; po něm je pojmenovaná tzv. veleslavínská čeština), Václav Hájek z Libočan (historicky nepřesná Kronika česká), Mikoláš Dačický z Heslova, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (Z Čech až na konec světa), (Jan Jessenius (lékař))

  • Anglická renesance: Geoffrey Chaucer – diplomat, raná anglická renesance; Canterburské povídky: 24 povídek spojených rámcovou kompozicí – vypráví si je 29 postav v hostinci, jsou z různých sociálních vrstev, všichni cestují do Canterbury k hrobu sv. Tomáše. Christopher Marlowe – představitel tzv. Alžbětínského dramatu; spekuluje se, že napsal několik Shakespearových her; zemřel mladý během rvačky; Doktor Faustus: drama, první objevení postavy Fausta na jevišti

  • Alžbětínské drama: renesance v Anglii probíhala za vlády Alžběty I., zasloužila se o rozvoj dramatu ve své zemi

Témata, do kterých materiál patří