Zkrocení zlé ženy William Shakespear
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Král Lear (1606; král rozdělí svou zemi mezi své dvě starší dcery, nejmladší vyžene, přestože ji má nejradši. Starší dcery se k otci ale chovají hrubě, díky čemuž král zešílí. Kordelie, nejmladší dcera, se vrací z Francie do Británie, aby se setkala s otcem, ale umírá. Umírá i Lear, jeho dvě starší dcery se mezitím zabijí navzájem)
Macbeth (1606; Macbeth a jeho žena na základě věštby čarodějnic zabijí skotského krále, aby se sami stali králem a královnou. Oba ale pronásledují následky jejich činu, Lady Macbeth zešílí a spáchá sebevraždu, proti Macbethovi se obrátí lid v čele s potomky původního krále)
Antonius a Kleopatra (1607)
Timon Athénský (1608)
Troilus a Cressida (1608)
Coriolanus (1608)
D, Pohádkové hry
Bouře (1612)
Cymbelín (1609)
Zimní pohádka (1611; část děje se odehrává v království českém, pusté zemi na okraji moře)
Perikles (1609)
Dva vznešení příbuzní (1613, společně s Johnem Fletcherem)
Cardenio (provedena 1613, společně s Johnem Fletcherem, hra se nedochovala)
E, Sonety a básně
Vydány v ucelené sbírce Sonety (obsahovala jich 154). Pojmenovány sonet 1, sonet 2, sonet 126…
Pozn.: shakespearovský sonet: tři sloky o čtyřech verších + jedna o dvou verších. Jeden verš = pět stop. Většina sonetů má střídavý rým (sdružený v poslední strofě). Třeba sonet 126 má sice 14 veršů, ale uspořádaných do tzv. hrdinských dvojverší
Zkrocení zlé ženy v kontextu
Dobová literatura
Renesance je umělecký směr rozšířený v Evropě v období 14. – 16. století, na přelomu středověku a novověku. Působí zároveň s myšlenkovým směrem humanismem a společně vytvářejí převrat v myšlení po gotickém středověku. Název renesance se písemně poprvé objevil u malíře, historika a architekta Giorgia Vasariho: Rinascita dell arte antica – znovuzrození umění antického.
Renesance obrací zájem od Boha k člověku. Umění se zaobírá člověkem a jeho životem. Vše podporují nové vědecké objevy a zámořské cesty. Rostla kritika církve.
S vynálezem knihtisku Johanna Gutenberga se rozšířily a zlevnily knihy.
Humanismus: myšlenkový směr a životní postoj vzniklý v renesanci, do středu zájmu staví člověka a jeho právo na svobodu, z lat. humanus – lidský; ad fontes: k pramenům (návrat k pramenům lidstva, k tomu, odkud pocházíme)
Svá díla tvořili Michelangelo Buonaroti, Leonardo da Vinci,…
Italská renesance: renesance začala v Itálii dokonce už v druhé polovině 13. století. Mezi centra renesance patří významné italské městské státy jako Florencie nebo Benátky. Rozvinulo se mecenášství: bohaté měšťanské rody podporovaly renesanční umělce. Dante Alighieri: žije na přelomu 12. a 13. století, časově středověk, ale vyjadřuje renesanční myšlenky. Dílo: Komedie (pozd. se ujal název Božská komedie – nazval ji tak Giovanni Boccaccio na důkaz pocty) – alegorická skladba, Francesco Petrarca: soubor milostných lyrických básní: Sonety pro Lauru. Giovanni Boccaccio: soubor 100 novel upspořádaných v rámcové kompozici vyprávění příběhů. Niccolo Machiavelli: spisovatel a politik, pol. spis Vladař a komedie Mandragora
Renesance v ostatních zemích: Francie (15. – 16. st.): Francois Villon de Montcorbier (Malý a Velký testament), Francois Rabelaise (Gargantua a Pantagruel), Michael de Montaigne (zakladatel formy zvané esej). Španělsko (16. – 17. St.): Miguel de Cervantes y Saavedra (Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha), Lope de Vega (Fuente Ovejuna). U nás především humanismus: dvě podoby – latinský a národní. Latinský třeba Jan Campanus Vodňanský. Národní: Viktorin Kornel ze Všehrd (právník), Jan Blahoslav (biskup Jednoty bratrské, založil se o překlad Nového zákona – Bible kralická), Daniel Adam z Veleslavína (nakladatel, profesor, historik; po něm je pojmenovaná tzv. veleslavínská čeština), Václav Hájek z Libočan (historicky nepřesná Kronika česká), Mikoláš Dačický z Heslova, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (Z Čech až na konec světa), (Jan Jessenius (lékař))
Anglická renesance: Geoffrey Chaucer – diplomat, raná anglická renesance; Canterburské povídky: 24 povídek spojených rámcovou kompozicí – vypráví si je 29 postav v hostinci, jsou z různých sociálních vrstev, všichni cestují do Canterbury k hrobu sv. Tomáše. Christopher Marlowe – představitel tzv. Alžbětínského dramatu; spekuluje se, že napsal několik Shakespearových her; zemřel mladý během rvačky; Doktor Faustus: drama, první objevení postavy Fausta na jevišti
Alžbětínské drama: renesance v Anglii probíhala za vlády Alžběty I., zasloužila se o rozvoj dramatu ve své zemi