Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Husitství

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (66 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Husitské sněmy

Shromáždění šlechty (vyšší a nižší), zástupců královských měst a polních vojsk v období husitského revolučního hnutí (1419-36) k řešení politických a ideologických otázek, týkajících se řízení státu. Účastníci husitských sněmů byli v zpravidla představitelé husitských složek pocházejících ze stavů:

a) panského

b) vladyckého

c) městského,

Ideologickou základnou byly čtyři pražské artikuly. Ve 20. letech 15. století měla iniciativní postavení především města (zvl. Praha), koncem 20. let a ve 30. letech se moc přesouvala do rukou šlechty. Nejvýznamnějšími byly sněm :

a) čáslavský (červen 1421)

b) svatohavelský (říjen 1423)

c) kutnohorský (únor 1431)

d) svatomartinský (prosinec 1433)

e) svatovalentinský (březen 1435).

Husitské svazy

Politicko-vojenské spolky měst a šlechty určité oblasti, volně přidružené k jedné z husitských stran. Jejich cílem bylo upevnění moci, vzájemná ochrana a hospodářské zajištění vojska. Města si podržela vnitřní samosprávu, vojenské hotovosti však často velel dosazený hejtman. 1421 vrchol moci pražského městského svazu (21 měst). S táborským svazem městským svazem (1421, 7 měst) úzce spolupracoval lounsko-žatecký svaz. Orebský svaz v čele s Hradcem Králové a Čáslaví se upevnil 1423 zásluhou Jana Žižky. Od roku 1426 měla bratrstva a městské svazy rozhodující vliv v Čechách až do bitvy u Lipan.

Husitské synody

Shromáždění kněží a kazatelů jedné nebo více husitských stran, jednajících o liturgických a ekleziologických otázkách . První významná husitská synoda byla v září 1418 v Praze (svatováclavská). Povahu synody měla též schůzka táborských a pražských kněží ve Zmrzlíkově domě 1420. Další společné husitské synody pak byly: 1421 v Praze (svatoprokopská)

1423 na Konopišti

1425 v Praze

1432 pražského a sirotčího duchovenstva v Praze

1434 a 1437 v Praze.

Z dílčích synod byly významné ty Pražanů - 1421 a 1426 (v Roudnici nad Labem) a táborských 1424 (v Klatovech).

Husitská taktika boje

Vojenství a zejména vojenské umění ozbrojených sil husitského hnutí, zaznamenalo zvláštní epochu v dějinách vojenství a získalo převahu nad rytířskými vojsky. Uplatňovalo nové taktické prvky, jako jsou převaha pěšáků vyzbrojených zbraněmi střelnými, bodnými a údernými; jezdectvo lehké a nečetné šlechtické; dělostřelectvo hrubé obléhací a polní; vozové hradby; proti přesile převaha sil v rozhodujícím místě a čase, rychlé a pružné manévrování, útok z ústupu.

Převaha husitských vojsk se projevovala i v jejich vysoké bojové morálce. Všichni šli do boje s přesvědčením, že zápasí za spravedlivou věc. Proto také měl husitský chorál "Ktož jsú boží bojovníci" mocný bojový účin a jeho zpěv nejednou obrátil nepřítele na útěk ještě dříve, než došlo k boji. Husitská vojska se řídila zvláštním vojenským řádem, jenž zaručoval dokonalou organizaci a kázeň, kterou nikdy nemohla mít vojska protihusitská, naverbovaná z nejrůznějších končin Evropy a dychtící toliko po válečné kořisti.

Témata, do kterých materiál patří