Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Husitství

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (66 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Jan Žižka

Nikdy neporažený husitský vojevůdce a tvůrce husitské bojové taktiky. Narozen kolem roku 1360 v chudém jihočeském rodu, byl nucen si obstarávat svou obživu ve vojenských službách, po jistý čas dokonce jako šlechtický člen lapkovské družiny. Královským listem z roku 1409 mu však byly všechny viny prominuty. Roku 1410 se zúčastnil v české vojenské posile po boku polsko-litevského vojska vítězné bitvy u Grunwaldu proti Řádu německých rytířů. Poslední léta před vzplanutím revolučních bojů prožil jako králův "čeledín", tedy člen ozbrojené stráže.

Na historickou scénu vstoupil roku 1419, kdy za podzimních bojů v Praze se zasloužil o dobytí Vyšehradu. Pod jeho vedením zaznamenalo táborské vojsko rozhodné úspěchy a stalo se první vojenskou silou v zemi. Ač ztratil roku 1421 i druhé oko, zůstal v čele vojska a nadále se v rozhodné míře podílel na politických rozhodnutí. Jeho snahou byl společný boj proti zkažené církvi a králi Zikmundovi. Tvrdě porazil síly panských odpůrců a roku 1424 stál vlastně před cílem svého snažení - před sjednocením hnutí proti společnému nepříteli. Nenadálá smrt 11. října 1424 překazila jeho státnické plány.

Žižka vybudoval stálé polní vojsko, vypracoval systém obrany ve vozové hradbě a nasazení dělostřelby. Je právem označován za největšího vojenského génia českých dějin.

Prokop Holý Veliký

Pocházel z pražské měšťanské rodiny, ale jinak je o jeho mládí známo velmi málo. Zřetelně vystupuje v pramenech až od počátku husitské revoluce. Jeho osobnost se uplatnila v bratrstvu velmi brzy a lze ho charakterizovat jako důsledného prosazovatele revoluční politiky. Ačkoli neměl nikdy hodnost hejtmana, nýbrž jako kněz vždy jen správce vojsk, patřil k nejlepším válečníkům husitství. Jeho dílem byla drtivá vítězství nad vpády nepřítele u Ústí, Tachova a Domažlic.

Prosazoval strategii ofenzivního husitství a pod jeho vedením také husitská vojska dosáhla rozhodných úspěchů při zahraničních taženích, zvláště při spanilé jízdě do Saska a Frank na přelomu let 1429 a 1430. V politice zastával neúhybný postoj proti manévrům církve i domácí konzervativní pravice. Byl účastníkem husitského vystoupení na basilejském koncilu. Při obležení Plzně na podzim roku 1433 však ani on nedokázal zabránit rozkladným tendencím ve vojsku a byl v hádce zraněn a sesazen z velení. Přes tento nevděk neváhal se vrátit do čela polních vojsk, když se sešikovala proti nim panská jednota. Se svými bratřími setrval pevně až do smrti v bitvě u Lipan.

Prokop Holý byl skutečně důstojným dědicem Žižkova válečného věhlasu a politického rozhledu.

Husitské manifesty

Propagační veřejné listy, vyhlášky a oběžníky husitských stran i skupin, psané podle určení česky, latinsky a německy. Právě husitské manifesty (1419 - 1420) vyjadřovaly vesměs základní programové požadavky, zatímco husitské a táborské manifesty z 1430 - 31 byly především určeny k výkladu a k obhajobě husitského programu v zahraničí. Husitské manifesty se dostaly i do vzdálených evropských zemí.

Témata, do kterých materiál patří