Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kuchyň za časů Karla IV.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.1 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

CUKR

  • V dobách Karla IV. se cukr prodával jen v tehdejších apatykách (lékárnách), ovšem šlechtické stoly se už znaly s různým exotickým ovocem a s ořechy vařenými v cukru (později bonbóny).

VEJCE

  • Bylo jich dost, byla oblíbená jak na vesnicích, tak na hradech.

Zahraničí

Francie

  • Císař a král Karel IV. byl od mládí též velký cestovatel. Od útlého věku cestoval po celé Evropě. Od tří let pobýval ve Francii, kam byl dán na výchovu. Mnoho prvků francouzké kuchyně se proto přeneslo i do Karlovy kuchyně. Jeho oblíbeným pokrmem byla hustá polévka s masem zvaná BROUET, ragů z důšeného masa zvané MORTES a masové krokety zvané RISSOLES.

  • Z Fraancie byl také převzat kompot, který zůstal prostému lidu neznámý.

ITÁLIE

  • Francie nebyla jediným zdrojem inspirace tehdejší královské kuchyně. Část mládí pobýval Karel IV. rovněž na italském tažení. Díky tomu se na královský dvůr dostavály prvky italské a středomořské kuchyně.

Burgundsko

  • Vzhledem k tomu že Karel IV. byl rovněž burgundským králem, přivezl odtud do českých zemi vinnou révu, kterou zde nechal vysadit, založil tak tradici českého vinařství. Se svým rádcem Buškem z Velhatric pak víno z Burgundska dovezené, v Čechách zasazené, vyrostlé a sklizené, hojně popíjeli.

Na čísařský stůl se dostávaly také pokrmy z Lucemburska, Německa, Polska a Uher. K tomu všemu přispěly čtyři manželky Karla IV.: Blanka z Valois, Anna Falcká, Anna Svídnická a Eliška Pomořanská.

Hostiny na Karlštejně

  • Císař Karel IV. trávil spoustu času v rozjímání na svém milovaném Karlštejně. Behem pobytu na tomto hradě pojídal svá oblíbená jídla, tím byla: jelita z Berouna, srnci, zajíci, silně prouzené kančí maso, divoké kachny, koroptve a kvíčaly.

  • Na jaře dával přednost masu hovězímu.

  • V letě mu pak kuchaři strojili hody slepičí, husí a kachní. Jídlo pepřil, zabarvoval šafránem a chléb si mazal máslem.

  • Sám Karel IV. byl znalcem piva, medoviny, moštu a vína. I přesto, že od smrti uplynulo více jak 600 let, jeho vliv je patrný dodnes. A to se týká i gastronomie, v České republice je bezpočet restaurací nesoucích jeho jméno. Karlovy Vary, které založil, jsou místem vrcholové gastronomie u nás.

Otravéný císař

  • Vášeň pro jídlo skoro stála císaře Karla IV. život. O Velikonocích roku 1371 se ho totiž někdo pokusil otrávit. = Zástupci české šlechty (Hlaváč na Skalici a Ceněk ze Žumburku), kteří nebyli spokojeny s jeho politikou, mu do jeho zamilované polévky přimíchali černé bobule.

  • Cisař atentatníky odhalil, potrestal a díky svým ranhojičům pokus o atentát přežil. Nebylo to poprvé, kdy byl Karel pod ochranou nějaké vyšší moci.

  • O tom svědčí i událost, k níž došlo roku 1331 za pobytu českého krále v Paříži. Najatý stolník tehdy otrávil snídani a mladého Karla od jisté smrti zachránilo jen to, že se před mší postil, zatímco jeho druhové a dvořané jeho půst nedodržovali. Tehdy na následky těžké otravy zemřelo několik desítek lidí a Karel byl od té doby předsvědčen, že je pod boží mocí. Pachatel zločinu byl rychle vypátrán-byl najatý milánskými protivníky Lucemburků.

Témata, do kterých materiál patří