Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kuchyň za časů Karla IV.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.1 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Slavnostní hostiny

  • Důležitou součástí cisařského dvora byly slavnostní hostiny. Panovníkova pověst se měřila právě jejich okázalostí, počtem stolovníků, délkou trvání, stejně jako množstvím, kvalitou a rozmanitostí jídel, která byla podávána. Sebemenší náznak šetrnosti by totiž vyvolal ihned nejrůznější pomluvy.

  • Na slavnostní hostině nesměl chybět tzv. NEF, což byla velká slánka ze zlata, která byla k dispozici všem stolovníkům.

  • Hostin se zúčastňovalo tolik stolovníků, že všichni do paláce nevešli. Proto se na náměstí stavěly dřevěné přístřešky. Všude bylo plno diváků a dostalo se opravdu na všechny. O zbytky se podělila i přihlížející chudina.

  • Hostiny provázely produkce šašků, kejklířů, jokulátorů a herců. Slavnosti doprovázela rovněž hudební produkce. Leckdo by byl překvapen, kolik hudebních nástrojů tehdy obohacovalo podobné atrakce a kolik jich bylo užíváno. Muzikanti hráli na desítky nástrojů strunných, dechových, drnkacích, bicích, na dudy a podobně.

Zvyky, stolování

Před jídlem

  • Důležitým rysem stolování bylo mytí rukou před jídlem. Nešlo jen o opatření hygienické, ale zejména o symbolické. Zvyk vycházel z křesťanské tradice odvozené z poslední večeře Páně, kde mytí rukou představovalo podmínku, aby se člověk mohl dotýkat božího daru. Před každým jídlem se všichni lídé společně modlili.

Na stole

  • Stolovníci měli na stole před sebou vlastní talíř nebo misku. Na stole taky nechyběli dózy na cukrovinky. Každý host se poté obsluhoval sám. Sklenice a pohár se klade napravo, společně s nožem. Na levé straně byl chléb. Vidlička se v tomto století objevovala jen ojediněle, byl k ní zjevný odpor (Pánbůh obdařil člověka rukama, kterýma může jíst), bylo to zhýčkané, zženštilé a nedůstojné.

Přípitek

  • K přípítku se použivala velká číše nebo pohár, ze kterého pil pán domu. Buď pohár nechal kolovat kolem stolu, nebo ostatní pili z konvic (hubatek) a džbánů. Proto jsou gotické nádoby mimořádně velké, mnohé mají obsah větší něž jeden litr. Jako první připil hostitel a pak pokud chtěl nechat kolovat, podal číši tomu z hostů, kterého považoval za nejváženějšího.

Konzumování

  • Většína pokrmů se konzumovala přímo rukama. Ve vychovávané společnosti člověk sousto uchopil do tří prstů levé ruky– mezi palec, ukazovák a prostředníček. Tato zásada se mezi prostým lidem dodržovala jen zřídka. Pravou ruku používali ke krájení pokrmů a k nabírání lžící.

Zasedací pořádek

  • Tato noblesa vstoupila do evropských jídelen skrze Francii.

PRAVIDLA SPOLEČENSKÉHO CHOVÁNÍ U STOLU

Francouz Robert de Blois v době Karla IV. napsal, že:

  1. by stolovník měl mít krátké, čisté nehty

  2. něměl by se u stolu škrábat nebo drbat

  3. neměl by si opírat ruce o stůl

  4. neměl by smrkat

  5. škrábat se nožem v ústech

  6. strkat pokrm do slánky

  7. ovoce by se před podáním mělo umývat

  8. používat ubrousky, tam kde nebyl ubrousek k dispozici, považovalo se za zdvořilé, aby se člověk otřel o okraj velkého ubrusu nebo lem svého oděvu

  9. nepít před jídlem, až po polévce

Témata, do kterých materiál patří