Válka v Zálivu
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Dalo by se předpokládat, že s osvobozením Kuvajtu a zdrcující porážkou Iráku dojde ke svržení Husajna. Avšak k tomu se Spojenci z nějakého důvodu nedostali a došlo k tomu až o cca dvacet let později během války v Iráku (2003 – 2011) v roce 2003, za válečné zločiny byl odsouzen k trestu smrti oběšením.
Na závěr si řekneme něco o důsledcích této několika měsíční války na Blízkém Východě. Z těch globálních bych vypíchla ekologickou katastrofu, kterou jsem zmínila již výše. Nejenže kvůli úniku ropy do moře došlo k jeho znečištění, ale kvůli spalování ropných vrtů a celkově střelbě, ke které během střetu došlo, se ohromně znečistila i atmosféra. Dalším globálním problémem, teď spíše socioekonomickým, bylo zdražení zlata a hlavně ropy, ke kterému došlo téměř na celém světě. Z těch lokálních důsledků by se dalo hovořit o traumatech, které se odnesly veteráni a samozřejmě ztráta životů civilního obyvatelstva.
Dalším výsledkem války, zda pozitivním nebo negativním je asi na každém z nás, bylo vybudování amerických vojenských základen v Saudské Arábii a Kuvajtu. Irák si z prohrané války odnesl nejen zraněnou pýchu a tisíce mrtvých, ale také hospodářské sankce, které trvaly ještě řadu let poté, bezletovou zónu, zdecimovanou vojenskou techniku (OSN dohlédlo na zničení všech biologických i chemických zbraní) a zvýšení dluhu skrze válečné reparace. Porážka taktéž vedla k nespokojenosti s režimem a vzniku opozice – v čele Šíité a Kurdové, povstání krvavě potlačena. Co se Kuvajtu týče, tak v roce 1993 došlo ke smlouvě o pevných hranicích a bezvýhradné a neodvolatelné suverenitě.