Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otevřená ekonomika

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Otevřená ekonomika – Mezinárodní obchod, absolutní a komparativní výhody, mezinárodní pohyb kapitálu, měnový kurz a jeho determinanty, platební bilance a zahraniční dluh

Mezinárodní obchod

= směna zboží či služeb různých subjektů určitého státu v rámci celého světového hospodářství. Míru zapojení státu (jeho ekonomiky) do mezinárodního obchodu označujeme jako otevřenost ekonomiky nebo uzavřenost ekonomiky. Míru otevřenosti ekonomiky je možné nejlépe vyjádřit jako podíl vývozu a dovozu (obratu ZO) na GNP v %. Základem teorie mezinárodního obchodu je existence absolutních a komparativních výhod.

Absolutní výhody

Teorie absolutních výhod říká, že by se země měla specializovat na takový druh výroby, v němž je nejlepší – tzn. nejproduktivnější. Pokud budeme sledovat počet kusů vyrobených za jednotku času, bude mít absolutní výhodu ta země, která vyrobí více. Pokud budeme sledovat čas potřebný k výrobě jednoho kusu, bude mít absolutní výhodu ta země, která daný statek vyrobí rychleji.

Komparativní výhody

Teorie komparativních výhod říká, že mezinárodní obchod je výhodný i v případě, že země nerealizuje žádnou absolutní výhodu. V tomto případě sledujeme náklady obětované příležitosti. Platí zde stejné předpoklady jako u teorie absolutních výhod. V případě komparativních výhod porovnáváme, kolika kusů výrobku 2 se musí země vzdát pro výrobu dodatečného kusu výrobku 1. Sledujeme tedy hodnoty v rámci jedné země.

Mezinárodní pohyb kapitálu

Mezinárodní pohyb kapitálu představuje změnu pohledávek a závazků rezidentů dané ekonomiky vůči zahraničí. Jedná se zejména o přesuny peněžních fondů (hotovost, bankovní depozita), přesuny CP (akcií, obligací) a poskytování nebo splácení úvěrů.

Měnový kurz

Nominální měnový kurz je vlastně cena měny vyjádřená v jiné měně, respektive měnách. Měnový kurz zapisujeme jako bilaterální kurz, což je jedna měna vůči jedné jiné zahraniční měně. Je to zápis měnového kurzu, se kterým se v Čechách setkáváme nejčastěji. Jedná se například o následující zápis: 27,44 CZK/EUR. Můžeme se setkat i s termínem efektivní kurz, což je vyjádření kurzu měny vůči souboru neboli koši zahraničních měn. Košem zahraničních měn mohou být například SDR – zvláštní práva čerpání. Dále rozlišujeme kurzy promptní neboli okamžité a kurzy termínované – dohodnuté smluvně předem. Hovoříme-li o valutách, jedná se o hotovostní směnu měn, hovoříme-li o devizách, jedná se o bezhotovostní směnu měn. Směnárny stanovují jiné směnné kurzy pro devizy a valuty.

Determinanty měnového kurzu

Parita kupní síly

Teorie parity kupní síly vychází z následujících předpokladů:
  • Volný obchod mezi zeměmi

  • Nulové dopravní náklady

  • Nulové náklady na získávání informací

  • Nulové časové náklady

Témata, do kterých materiál patří