Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otevřená ekonomika

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zákon jediné ceny

Zákon jediné ceny je nejjednodušší formou teorie parity kupní síly. Zákon jediné ceny říká, že stejný výrobek by měl v domácí zemi stát stejně jako v zahraničí, pokud jeho cenu přepočteme na společnou měnu.

Absolutní verze teorie parity kupní síly

Absolutní verze teorie parity kupní síly říká, že měnový kurz by měl být na takové úrovni, aby vnitřní kupní síla obou měn byla shodná s jejich vnější kupní silou. To znamená, že částka v korunách, kterou domácnost zaplatí za 1 spotřebitelský koš, musí po vynásobení měnovým kurzem stačit na zakoupení identického spotřebního koše v zahraničí.

Relativní verze teorie parity kupní síly

Říká, jak by se měl změnit měnový kurz za určité období, aby relativní odchylka měnového kurzu od kurzu podle parity kupní síly zůstala zachována.

Parita úrokových sazeb

se snaží vysvětlit krátkodobé výkyvy měnových kurzů.

Základní předpoklady teorie parity úrokových sazeb jsou:
  • Domácí a zahraniční aktiva jsou stejně likvidní

  • Domácí a zahraniční aktiva jsou stejně riziková

  • Investoři preferují investice v té které zemi pouze z hlediska zisku

  • Domácí a zahraniční aktiva se mohou lišit pouze svými výnosy

Nekrytá parita úrokových sazeb

Pokud se investor rozhodne investovat v zahraničí, nezajímá ho pouze rozdíl domácí a zahraniční úrokové míry, ale také předpokládaný vývoj měnového kurzu Nekrytá parita úrokových sazeb znamená, že se investor nijak nezajišťuje proti pohybu měnového kurzu.

Krytá parita úrokových sazeb

Krytá parita úrokových sazeb znamená, že se investor zajišťuje proti pohybu měnového kurzu. Tzn., že dopředu ví, za jak vysoký kurz bude směňovat investici zpět na domácí měnu.

Platební bilance

Udává přehled všech ekonomických transakcí mezi domácími a zahraničními subjekty. Na základě společných znaků třídíme položky do ní zaznamenávané do několika základních skupin: zboží, služby, důchody, transfery, dlouhodobý kapitál, krátkodobý kapitál, devizové rezervy. Pohyby těchto položek sledujeme prostřednictvím jednotlivých účtů platební bilance. Platební bilance je vždy vyrovnaná. Její jednotlivé účty však mohou být přebytkové nebo deficitní. Platební bilance má horizontální a vertikální strukturu

Zahraniční dluh

Roste-li zahraniční dluh (dluh domácích soukromých firem vůči zahraničním soukromým firmám) domácí měna apreciuje (na BÚ vzniká schodek). Klesá-li zahraniční dluh domácí měna depreciuje (na BÚ vzniká přebytek).

Témata, do kterých materiál patří