Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




FINANCNI_RIZENI_PODNIKU_aktualizace_

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (27.14 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Finanční řízení podniku

Doplňkový text ke kapitole 5.7.6 Financování firmy s. 167

1. Struktura majetku a jeho zdroje krytí:

Strukturu majetku a zdroje jeho krytí zobrazuje rozvaha. Tento účetní výkaz je výkazem stavovým, to znamená, že zobrazuje strukturu majetku k určitému okamžiku.

1. Úloha:

Zobrazte rozvahu schematicky pomocí t-účtu a popište její jednotlivé položky.

Finanční řízení podniku (finanční management) si klade za úkol:

  1. udržovat takovou strukturu aktiv podniku, která zajistí nerušený provoz podniku s maximální mírou zisku (příkladem nevhodné struktury aktiv může být například nulový stav peněž v pokladně a na účtech – bez tohoto druhu aktiv je firma naprosto ochromena a nemůže např. nakoupit materiál a zaplatit zaměstnance – výsledkem je ohrožení provozu podniku). Vhodná struktura aktiv by tedy měla zajistit především platební schopnost firmy a zajistit dostatečnou likviditu majetku podniku – to vše při maximální ziskovosti.

  2. udržovat takovou strukturu pasiv podniku, která umožní plynulé financování aktiv s co nejnižšími náklady

  3. rozhodovat, kolik zisku je třeba reivenstovat a kolik se ho má rozdělit mezi vlastníky na osobní spotřebu případně výplatu dividend.

Finanční řízení podniku tedy zajišťuje sladění finančních potřeb podniku s jeho zdroji, tak aby byl zajištěno fungování podniku s maximální mírou zisku.

Úloha:

1. Uveďte další příklady nevhodné struktury aktiv, která je v rozporu se správným finančním řízením podniku.

2. Jaké okolnosti vezmete v úvahu při volbě struktury pasiv? Je podstatné zda se bude jednat o dlouhodobé nebo krátkodobé zdroje krytí, případně cizí nebo vlastní zdroje krytí?

2. Zdroje financování

Konkrétní zdroje financování podniku najdeme na straně pasiv rozvahy. Podrobné členění zdrojů financování a pravidel jejich použití naleznete na s. 167 - 172 učebnice.

3. náklady, výnosy, hospodářský výsledek

Náklady

Nákladem je peněžní vyjádření spotřeby výrobních faktorů podniku. Náklad nemusí být vždy totožný s výdajem! Např. při spotřebě materiálu vzniká náklad nikoliv výdaj. Opotřebení dlouhodobého majetku vstupuje do nákladů formou odpisů – ty však nejsou spojeny s žádným výdajem. Výdaj totiž nastal už v momentu pořízení dlouhodobého majetku atd.

Náklady můžeme dělit:

  1. provozní náklady – vznikají při běžné provozní činnosti podniku (spotřeba materiálu, energie, cestovné, odpisy)

  2. finanční náklady - úroky hrazené bance, kurzovní ztráty apod.

  3. mimořádné náklady – manka a škody, tvorba rezerv apod.

Toto členění se používá ve finančním účetnictví a vychází z tzv. druhového pojetí nákladů. Umožňuje sledovat efektivitu podniku jako celku.

  1. přímé náklady – tyto náklady se dají přímo propočítat na jednotku produkce pomocí různých norem – např. mzda výrobního dělníka na 1 výrobek, spotřeba materiálu na jeden výrobek.

  2. nepřímé náklady – tyto náklady jsou společné celému sortimentu výrobků a je třeba je vhodně rozvrhnout na jednotlivé výrobky např. pomocí náročnosti jejich výroby – nepřímými náklady jsou režijní nebo správní náklady

Témata, do kterých materiál patří