Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




FINANCNI_RIZENI_PODNIKU_aktualizace_

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (27.14 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Toto členění nákladů se používá ve vnitropodnikovém účetnictví a kalkulacích a vychází z tzv. účelového pojetí nákladů (tj. na jaký účel byl náklad vynaložen – např. na výrobu výrobku A nebo B). Umožňuje sledovat efektivitu jednotlivých útvarů uvnitř podniku.

  1. fixní náklady – jsou stále stejné nezávisle na množství produkce. Např. odpisy dlouhodobého majetku jsou stále stejné i když vyrábíme 0 výrobků nebo vytěžujeme kapacitu na 100 %.

  2. variabilní náklady – rostou proporcionálně s růstem objemu produkce. Zpravidla je přírůstek variabilních nákladů s každým dalším výrobkem větší než u předchozího přírůstku. Je to proto, že jak roste produkce, je stále obtížnější vyrábět levně při stávajících kapacitách. Příkladem variabilního nákladu může být např. mzdový náklad výrobního dělníka. Zpočátku bude každý další výrobek spojen se stejným přírůstkem mzdových nákladů tohoto dělníka. Od určitého objemu produkce však již musíme dělníka zaměstnat přesčas nebo v době pracovního volna a to s sebou přináší zvýšení mzdových nákladů.

Toto členění nákladů se používá při rozhodování o vytíženosti kapacity podniku a volbě výrobního sortimentu.

Úloha: Sestavte graf, ve kterém bude zachycena závislost výše fixních a variabilních nákladů (vertikální osa) na výši produkce (horizontální osa).

Výnosy

Výnos je peněžním vyjádřením výkonů podniku. Nemusí být vždy totožný s příjmem. Např. vystavení faktury odběrateli je zároveň vznikem výnosu. Příjem však může nastat mnohem později. Atd.

Výnosy dělíme na:

  1. provozní výnosy – vznikají při běžné provozní činnosti podniku (tržby za výrobky a zboží)

  2. finanční výnosy - úroky přijaté bankou, kurzovní zisky apod.

  3. mimořádné výnosy

Toto členění se používá ve finančním účetnictví a vychází z tzv. druhového pojetí výnosů. Umožňuje sledovat efektivitu podniku jako celku.

Hospodářský výsledek

Hospodářský výsledek je rozdílem mezi výnosy a náklady - může jím být zisk nebo ztráta. Zisk je důležitým zdrojem financování podniku. Zisk ale nemusí být totožný s přírůstkem množství peněž v podniku! Důvodem je skutečnost, že náklady a výnosy neznamenají vždy příslušné toky peněz. Zisk je tedy vždy spojen se zvýšením objemu aktiv proti předchozímu období, nemusí se však jednat pouze o peníze.

Ve finančním účetnictví dělíme zisk na:

  1. zisk z běžné činnosti (porovnání provozních a finančních nákladů a výnosů)

  2. zisk z mimořádné činnosti (porovnání mimořádných nákladů a výnosů)

4. Podstata a význam cash flow

V bodě 1 jsou shrnuty hlavní úlohy finančního řízení. Jedním z nich je i udržování vhodné struktury aktiv, což s sebou přináší i poměrně nelehký „podúkol“ a tím je zachování platební schopnosti firmy, tj. stavu, kdy je firmy schopna dostát včas svým splatným závazkům.

Témata, do kterých materiál patří