6. Podnik
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Charakteristické znaky podniku
Právní samostatnost (právní subjektivita) – způsobilost k právům a povinnostem a právo jednat jménem podniku v právních vztazích
Ekonomická samostatnost – podnik samostatně hospodaří, ze svých výnosů hradí své náklady a pokud výnosy převýší náklady, vytváří zisk
Samostatně rozhoduje o vnitřní organizaci a způsobu řízení
Druhy podniků
Podniků existuje velké množství. Nové neustále vznikají, jiné zanikají. Můžeme je dělit do menších skupin z různých hledisek:
1. Podle předmětu činnosti (podle toho, čím se zabývají):
Výrobní podniky (potravinářské, textilní, dřevozpracující atd.)
Obchodní podniky (velkoobchodní, maloobchodní, vnitřního nebo zahraničního obchodu)
Podniky v peněžnictví (banky, pojišťovny atd.)
Podniky služeb (autoservisy, opravny, čistírny, kadeřnictví atd.)
2. Podle velikosti (počet zaměstnanců, velikost majetku, objem výroby):
Podniky malé (do 50 zaměstnanců) a střední (do 250 zaměstnanců) – zabývají se zejména službami, řemesly a maloobchodem
Podniky velké (nad 500 zaměstnanců) – typický pro strojírenský, těžení a automobilový průmysl, společnosti zajišťující přepravu lidí, zboží, surovin, ropné společnosti apod. Bývají ekonomicky silné a jsou nositeli technického pokroku. Vlastnictví těchto podniků bývá většinou rozptýleno mezi více osob.
3. Podle právní formy (kdo a jak je založil, vybavil, kdo je vlastní a řídí)
Podniky jednotlivce (živnosti, podle zvláštních předpisů, zemědělci)
Obchodní korporace (obchodní společnosti)
Podniky státní (Česká pošta, Správa letišť)
Ostatní (neziskové organizace)
Zvláštním typem podniku jsou tzv. neziskové organizace. Neziskové organizace fungují především pro naplnění potřeb komunit nebo konkrétních občanů.
Dělí se na 2 hlavní skupiny:
STÁTNÍ – zřizovatelem je stát – státní správa, krajský, městský nebo obecní úřad. Jsou to organizační složky státu (úřady, policie, armáda), příspěvkové organizace (školství, kultura, zdravotnictví, kina, muzea)
NESTÁTNÍ – zřizovatelem není stát, například spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, finance získávají ze své činnosti, darů, příspěvků z rozpočtů EU apod.
Vznik podniku
Podniky, které podnikají dle zákona o obchodních korporacích, vznikají dnem zápisu do obchodního rejstříku a u obchodního soudu.
Malé podniky založené jednotlivcem vznikají registrací u živnostenského úřadu a jejich zápisem do živnostenského rejstříku.
Zánik podnik
Podniky zanikají různými způsoby. Nejčastěji je důvodem zrušení a zániku podniku nenaplnění očekávání a finanční problémy.
O zrušení rozhoduje příslušný orgán. Při neoprávněném podnikání soud. Rozhodnutím o zániku podniku může také zakladatel – např. spojení s jiným podnikem.