Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




7. Oběžný majetek

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (446.75 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Druhy zásob

  • BĚŽNÁ – má zajistit předpokládanou spotřebu v období mezi dvěma dodávkami

  • POJISTNÁ – vyrovnává v případě odchylky v dodávkách nebo ve spotřebě

  • TECHNOLOGICKÁ ZÁSOBA - vzniká tehdy, byl-li již proces výroby ze strany výrobce ukončen, ale výrobek ještě není schopen uspokojovat poptávku zákazníka, neboť před použitím vyžaduje ještě jistou dobu skladování (sýry, víno, pivo)

Zásobování

Činnosti, kterými podnik zajišťuje potřebný materiál pro svou činnost. Cílem zásobování je zajistit materiál v potřebné množství, druzích a kvalitě, za výhodné ceny a ve stanovené době.

Ve většině podniků není možné zajistit plynulý průběh hlavní činnosti plynulými dodávkami od dodavatelů přímo do výroby, a proto je většinou součástí zásobovací činnosti i skladování materiálu.

JUST–IN-TIME je metoda zásobování a organizace výroby a odbytu bez skladování.

Zásobovací činnosti zajišťuje v podniku zásobovací útvar a marketingový útvar. Při nákupním průzkumu potřeb sleduje marketingový útvar stav a vývoj trhu surovin a materiálů, ceny, dodací lhůty a spolehlivost dodavatelů, dodací a přepravní podmínky.

Do zásobovací činnosti patří:

  1. Zjišťování potřeby materiálu – dle plánu zásobování, kde porovnáváme zdroje materiálu, které máme k dispozici a potřebu materiálu pro výrobu

  2. Jednání s dodavateli – cena, podmínky dodávky (množstevní sleva, doprava, splatnost), solidnost a spolehlivost dodavatele, kvalita materiálu, plnění smluvních podmínek. Na základě jednání s vybranými dodavateli uzavírá podnik smlouvu o dodávce materiálu. Nedostatky při plnění smluv se řeší při reklamačním řízení.

  3. Kontrola materiálu – Po odběru je potřeba vykonat důkladnou kontrolu materiálu po stránce kvantitativní a po stránce kvalitativní. Souhlasí-li údaje na příjemce s údaji na faktuře, dává podnik pokyn k úhradě faktury dodavateli. Pokud jsou zjištěny nedostatky, dodávka se reklamuje.

  4. Skladování materiálu – Při skladování musí být dodrženy stanovené skladovací podmínky, které odpovídají vlastnostem a druhům skladovaných zásob. Zásoby musí být uskladněny tak, aby nedošlo k jejich znehodnocení nebo poškození. Sklady jsou budovy a místnosti, které chrání před nepříznivými vlivy.

Sklady v podniku mohou být:

  • Sklady kryté – skladování potravin, elektroniky, autodílů, chemikálií apod.

  • Sklady polokryté – skladování dřeva, uhlí apod.

  • Sklady otevřené – skladování stavebního materiálu

Sklad musí být vybaven úložným zařízením (regály, palety, nádrže apod.) a zařízením pro manipulaci s materiálem (manipulační vozíky, váhy, nakládací rampy apod.). Dokladem o množství materiálu je skladová karta.

Převzetí materiálu na sklad

1. Převzetí materiálu od dodavatele (dopravce)

Materiál se zkontroluje podle přepravního dokladu nebo dodacího listu (počet obalů a jejich neporušenost) = odběr materiálu.

Témata, do kterých materiál patří