Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Fyzika - skripta

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (5.44 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Atomy pětimocných prvků (donory – např. P) tvoří elektronovou vodivost (pátý elektron zůstává slabě vázaný na atom a již při malých teplotách se stává volným). Polovodiče s elektronovou vodivostí se nazývají polovodiče typu N.

Atomy trojmocných prvků (akceptory – např. B) tvoří děrovou vodivost (chybí jeden valenční elektron na zaplnění vazby a vzniká díra). Polovodiče s děrovou vodivostí se nazývají polovodiče typu P.

  1. Polovodičová dioda

Na rozhraní dvou polovodičů, kde se mění vodivost P na N, vzniká přechod PN.

Volné nosiče náboje (elektrony v oblasti N a díry v P) konají neuspořádaný pohyb. Na rozhraní oblastí vzájemnou rekombinací zanikají. Proto v blízkosti přechodu převládne působení nepohybujících se kladných donorů v oblasti N a záporných akceptorů v oblasti P. Vzniká elektrické napětí, které zabraňuje další difúzi elektronů a děr – hradlová vrstva.

Připojíme-li k části P kladnou svorku zdroje napětí, elektrické napětí na přechodu se sníží, díry jsou opět přitahovány do N a volné elektrony do P. Obvodem prochází elektrický proud a přechod PN je zapojen v propustném směru.

Při záměně polarity zdroje jsou volné elektrony a díry od přechodu odpuzovány a obvodem prochází jen velmi malý proud. Přechod je zapojen v závěrném směru.

Voltampérová charakteristika diody – napětí nesmí překročit průrazné napětí (UP), jinak dojde ke zničení diody a prudkému růstu proudu.

Značka diody: .

  1. Tranzistor

Obsahuje dva přechody PN.

Střední část tranzistoru je báze, další dvě jsou emitor a kolektor. Báze je velmi tenká.

Velmi malé napětí vyvolává v obvodu báze proud, který je příčinou vzniku značného proudu v kolektorovém obvodu.

To je podstatou tranzistorového jevu: Elektrony pronikají z emitoru do báze, ale protože je objem báze velmi malý, nemohou všechny elektrony rekombinovat s dírami. Současně jsou elektrony silně přitahovány kladným kolektorem a mohou procházet a vytvořit kolektorový proud.

Na obrázku je tranzistor zapojen se společným emitorem.

Proudový zesilovací činitel: Udává závislost kolektorového proudu na bázovém proudu (v praxi dosahuje hodnot okolo 100).

Tranzistor využíváme k zesílení napětí.

  1. Polovodičové součástky v praxi

Termistor – bez přechodu PN. Měřením odporu můžeme zjistit teplotu dané látky.

Polovodičové diody – při zapojení do střídavého proudu pracuje jako jednocestný (viz. obr.) nebo dvoucestný usměrňovač.

Tranzistor – pracuje jako zesilovač. Zesílení: . Vstupní a výstupní napětí mají opačnou fázi. Pro větší zesílení se používají vícestupňové zesilovače.

Fotorezistor – vychází z fotoelektrického jevu. Prochází proud úměrný intenzitě světla.

Integrované obvody a mikroprocesory – v jediném krystalu křemíku lze vytvořit nejen diodu nebo tranzistor, ale i rezistory, kondenzátory, vodivé spoje apod. Mikroprocesor na jediné malé destičce křemíku soustřeďuje tisíce diod, tranzistorů a rezistorů.

Témata, do kterých materiál patří