Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Fyzika - skripta

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (5.44 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Polarizací dielektrika vzniká mezi polarizovanými náboji elektrické pole o intenzitě Ei opačného směru, než je intenzita E. Výsledná intenzita a má směr E. Polarizací se silové působení vnějšího elektrického pole zeslabuje, přičemž platí .

  1. Kondenzátory

Kondenzátor je tvořen dvěmi vodivými deskami.

Kapacita vodiče

Kapacita vodiče vyjadřuje schopnost vodiče přijmout při daném potenciálu určitý náboj a je definována . Běžný vodič má kapacitu řádově v pikofaradech.

  1. Kapacita kondenzátoru

, kde S je obsah účinné plochy desek (část povrchu desky proti které je povrch druhé desky) a d je jejich vzdálenost.

  1. Spojení kondenzátorů

Paralelní: vzniká v podstatě kondenzátor s větší účinnou plochou desek.

Sériové: Výsledná kapacita je vždy menší než kapacita kteréhokoliv z použitých kondenzátorů. Elektrický náboj Q je na všech kondenzátorech stejný.

  1. Stejnosměrný elektrický proud v kovech

  1. Elektrický proud

je uspořádaný pohyb volných částic s elektrickým nábojem, který nastává ve vodičích a polovodičích vlivem elektrického pole.

Směr je podle dohody stejný jako směr, ve kterém se uspořádaně pohybují částice s kladným nábojem (od + k –). V kovech se volné elektrony pohybují ve směru opačném a v kapalinách a plynech se můžou pohybovat jak ve směru, tak ve směru opačném.

Stejnosměrný proud je elektrický proud, jehož směr se s časem nemění.

Elektrický proud I je skalární veličina , kde Q je celkový náboj částic, které projdou průřezem vodiče za čas t.

Elektrický proud měříme ampérmetrem (zapojujeme sériově) a elektrické napětí voltmetrem (paralelně).

  1. Elektrický zdroj napětí

Mezi jeho póly je i po připojení vodiče udržováno elektrické napětí. Póly vyvedené na povrch pro připojení vodiče jsou svorky zdroje.

Druhy zdrojů elektrického napětí: galvanický článek, akumulátor, fotoelektrický článek, termočlánek, elektrické generátory.

Elektromotorické napětí zdroje: , kde WZ je práce, kterou konají neelektrostatické síly při přenosu částic uvnitř zdroje.

  1. Ohmův zákon pro část vodiče

Elektrický proud v obvodu je přímo úměrný elektrickému napětí. Graf závislosti proudu na napětí se nazývá ampérvoltová charakteristika, závislost U na I je voltampérová charakteristika.

  1. Elektrický odpor

Závislost odporu na rozměrech a vlastnostech vodiče: , kde l je délka, S je obsah příčného řezu a ρ () je měrný elektrický odpor vodiče.

Závislost odporu na teplotě: , kde R je odpor při teplotě t, R0 při teplotě t0, a α () je teplotní součinitel elektrického odporu. Elektrický odpor kovových vodičů se s teplotou zvětšuje. Vztah platí i pro měrný elektrický odpor.

  1. Elektrická vodivost

Měrná vodivost:

Supravodivost

Supravodiče jsou látky, které mají při určité teplotě téměř nulový odpor. Byly objeveny i materiály s teplotou přechodu na úrovni pokojové teploty.

Témata, do kterých materiál patří