Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Jan Neruda Povídky Malostranské

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22.53 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Povídky Malostranské

Jan Neruda

(1834 - 1891) byl český básník, prozaik, novinář, fejetonista, dramatik a umělecký kritik. Významný spisovatel generace Májovců (literatura druhé poloviny devatenáctého století).

Narodil se na Malé straně, která se pro jeho tvorbu stala jistou inspirací. Dětství strávil v bídě. Studoval gymnázium a poté filozofii, kterou ovšem nedokončil. Věnoval se novinařině a s přestávkami i literatuře. Přivydělával si ve vojenské účtárně a jako profesor na výpomoc. Hodně cestoval; navštívil například Paříž, Balkán, Egypt a další.

Jako novinář byl uznávaný, ale jako spisovatel už tolik ne. Jeho sbírky byly považovány za příliš pesimistické a ironické. Oceněná byla až jeho třetí sbírka básní s názvem Písně kosmické. Neruda se také podílel na tvorbě almanachu Máj.

Za život prožil také několik nešťastných lásek. Poslední s Annou Tichou ukončil sám s ohledem na příliš výrazný věkový rozdíl. Zamřel v ústraní ve věku 57 let.

Doba děje - Druhá polovina 19. století -období realismu.

Místo děje - Děj omezen na pražskou část Malé strany

Žánr – žánrem jsou povídky, které vypráví sám Neruda z pohledu malého chlapce. Kniha obsahuje 13 různých povídek. (TÝDEN V TICHÉM DOMĚ, PAN RYŠÁNEK A PAN SCHLEGL, PŘIVEDLA ŽEBRÁKA NA MIZINU, O MĚKKÉM SRDCI PANÍ RUSKY VEČERNÍ ŠPLECHTY, DOKTOR KAZISVĚT, HASTRMAN, JAK SI NAKOUŘIL PAN VOREL PĚNOVKU, U TŘÍ LILIÍ, SVATOVÁCLAVSKÁ MŠE, JAK TO PŘIŠLO, PSÁNO O LETOŠNÍCH DUŠIČKÁCH, FIGURKY)

POVÍDKA - krátký prozaický útvar. Existují různé formy jako arabeska, humoreska, romaneto (které jako první pojmenoval právě Neruda). Charakter povídkového hrdiny bývá ustálen. Povídky také rozlišujeme na historické, venkovské, přírodní či městské.

Téma – prostředí Malé Strany, zájem o městské prostředí, zachycení dobové nálady, životní radosti, starosti a tragédie. Zobrazuje život žebráků, měšťáků a nižší buržoazie.

Motiv – mistrovská charakteristika postav, prostředí, událostí. Neruda objevil krásu všedního dne. Kritizuje maloměšťáky, pomluvy, nadřazenost i lhostejnost.

Umělecké a jazykové prostředky:

Použití personifikace, metafory, metonymie, ironie…

Využití satiry i vážnosti. Jazyk spisovný, hovorový obohacený o pražské lidové výrazy, básnické obraty. Některé postavy mají svůj vlastní specifický jazyk, sloužící k dokreslení jejich charakteru.

Personifikace - přenášení vlastností živé bytosti na neživé věci nebo na pojmy

Metafora - přenesené pojmenování na základě podobnosti, obrazné vyjádření

Metonymie - záměna slov na základě vnitřního obsahového vztahu

Ironie - úmyslné a průhledné vyjádření protikladem, výsměch

Satira - posměšné vyjádření; umělecké dílo využívající výsměchu

Přivedla žebráka na mizinu

Hlavní postavy:

Témata, do kterých materiál patří