Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!


Jaroslav Havlíček Petrolojevé lampy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.6 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pavlův bratr Jan Štěpku stále nabádal k tomu, aby manžela dala do blázince, ta to však striktně odmítala. Jednoho dne ale Jan odvezl bratra do Prahy, i bez souhlasu Štěpky. S tím se nesmířila, tak jela za ním, jenže doktor jí její rozhodnutí, vzít si ho zpět, rozmluvil. Mohla ho ale stále navštěvovat. Jak byla sama na statku, tak se smířila s jeho smrtí. Jeden večer měla dokonce sen o své a Pavlově dokonalosti, tato iluze byla na konci ale vyvrácena. Ve snu uspořádala velkou hostinu, kde na něj čekala a on stále nepřicházel. Ráno poté přišel telegram - Pavel umřel.

Hned jela do pražského blázince. Cestou vlakem zpět vzpomínala na Pavla, na svůj život a na rodiče. Na to, jaký Pavel byl, vzpomíná v dobrém i ve zlém. Zdálo se jí, jako by k ní otec mluvil a říkal jí, ať si hlavně nic nevyčítá.

Štěpka se poté pečlivě stará o hrob zesnulého manžela. Na hřbitov s ní chodí i Jan a jeho otec, starý Malina. Po pár dnech začne Štěpka znovu žít, odloží smutek a je zase plná elánu. Plánují s Pavlem společnou práci na statku.

Témata, do kterých materiál patří