Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Michael Viewegh Román pro ženy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (28.58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ROMÁN PRO ŽENY

AUTOR:

Michal Viewegh se narodil 31.3. 1962 v Praze

Je to český spisovatel

Jeho díla se především vyznačují prolínáním komediálních a tragických momentů, častými citacemi a vyprávěním prostřednictvím různých pohledů.

Mezi jeho díla patří:

  • Názory na vraždu

  • Výchova dívek v Čechách

  • Účastníci zájezdu

  • Povídky o manželství a sexu

  • Román pro ženy

  • Báječná léta pod psa

  • Případ nevěrné Kláry

  • Vybíjená

Všechna tyto díla jsou zfilmovaná.

Dílo:

Jedná se o retrospektivní román, což znamená, že hlavní postava vzpomíná na události, které se už staly. Můžeme zde najít moderní spisovnou češtinu, ale také vulgarismy a hanlivá slova. Autor zde používá metafory, přirovnání i ironii. Objevují se zde i motivy milenecké a mateřské lásky. Dílo je vtipné, veselé, často až cynické a ironické.

(cynický - bezohledný, člověk jedná beze studu)

UKÁZKY

Ukázka 1: (1:24:00 – 1:25:45)

V první videoukázce píše Oliver Lauře dopis. Je vidět, jaký k ní má vztah a jak vnímá svou lásku k hlavní postavě Lauře. Ve filmu je tahle scéna až na konci, kdežto kniha tímto dopisem začíná.

Ukázka 2:

Jsem hezká? Nevím – a věřte mi, milé dámy, že to říkám upřímně. Není to rozhodně žádné takové to falešně ostýchavé nevím, celé nacucané nepřiznanou vírou v mnohem lepší ohodnocení…Já to opravdu nevím. Samozřejmě doufám, že jsem hezká, ale jistotu nemám a zřejmě ji nikdy mít nebudu. Ingrid například tvrdí, že prý mám bystré oči – ale nikdo mi ještě neřekl, že mám hezké oči.. Mám celkem čistou, ale trochu mastnou pleť, a navíc trpím na rozšířené póry. V pase jsem štíhlá, ale zároveň mám poměrně silná stehna a boky. Mám také pěkná prsa (po mámě) ale někdy se mi zdají až moc velká. Jsou zkrátka dny, kdy si připadám hezká, někdy dokonce velmi hezká- ale stejně tak jsou dny, kdy se cítím neatraktivní, tlustá a ošklivá… Vzájemný poměr těchto dnů? Půl na půl? Možná. Ostatně přesnější , než se ptát, zda jsme oškliví či hezcí (to jsou vždycky jen něčí slova), je myslím otázka zda jsme schopni vzbuzovat v druhých zamilovanost- to se totiž dá prokázat.

Tak tohle o sobě vím.

Vím, že jsem – při vší skromnosti – schopna vzbuzovat lásku.

Laura zde popisuje sama sebe.

Ukázka 3:

Máma nesnáší Čechy, české vlajky a igelitky.
Miluje cizince, letadla a kvalitní značkové zavazadla.
Někdy mám pocit, že letiště a letadla miluje máma ještě o něco víc než cizince; vycházím z toho, že žádnému cizinci se nepodařilo získat srdce má matky jaksi přímo v Praze. Bylo očividně ztrátou času, když ji všichni ti přechodně zde pobývající Stewartové a Knutové kupovali šperky a parfémy a zvali ji na okázalé večeře do restaurace U Malířů nebo do Tančícího domu… Ztrácíte čas, pánové, myslela jsem si v duchu, jestli chcete mou matku sbalit, odjeďte zpátky do vlasti- a za pár dní jí pošlete letenku. Potom na sebe hoďte svůj nejlepší oblek, zajeďte s autem do myčky a s kyticí růží na ni počkejte v letištní hale- a já vám gratuluju, že ještě týž večer bude moje máma vaše.

Témata, do kterých materiál patří