Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Nejstarší česká literatura - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (399 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

02. - Nejstarší česká literatura (raný středověk, Konstantin a Metoděj, legendy, Kosmas, Václav II., 14. století)

Středověk – 5. století – 15. století.

Křesťanská literatura postupně slevuje ze svých asketických (askeze – odříkání, pohlavní zdrženlivost, sebetrýznění) ideálů. Křesťanská literatura proniká do všech vrstev. Vznikají díla, psaná v národních jazycích, centrum vzdělanosti se přesouvá na univerzity, rozvíjí se světská tématika. Kulturní život spolu se vzdělaností se soustřeďuje v klášterech. Scholastika – učení, vykládající a obhajující filozofickými prostředky církevní dogmata a křesťanskou věrouku. Vzniká Nový zákon (jádrem jsou 4 evangelia – Matoušovo, Markovo, Lukášovo a Janovo – čtyři odlišná svědectví o Ježíši; epištoly).

Středověké literární žánry – epos – hrdinský, hrdinou je rytíř, oslava ideálního středověkého šlechtice, jež je vzorným křesťanem, oddaným své vlasti

– oslavné písně, byliny

– kancóna – lyrická, básnická forma, pastorely – pastýřské milostné písně, alba – jitřní písně (svítáníčka)

– fabliaux – krátká komická povídka

– zvířecí epos – výsměch dvorským eposům

– legenda – viz níže

– kronika – viz níže

Anonymní, torzovité (útržkovité) znaky ve středověku. Nepůvodnost, staroslověnština, latina, čeština.

Velkomoravská říše – vládnou Mojmírovci, feudalizace společnosti. Říše se rozkládá na území Moravy a Slovenska, jedná se o první státní útvar na našem území. Kníže Rastislav se orientoval na východ. Chtěl, aby Velká Morava přijala křesťanství v jazyce, kterému by lidé rozuměli → žádost o věrozvěsty. Rastislav měl obavu z rozpínavosti Francké říše, proto se obrátil na východ, na Byzantskou říši. Tamější panovník Michael III. posílá na Moravu slovanskou misi (863). Přicházejí Konstantin a Metoděj – bratři, pocházející ze Soluně. Vytvořili novou řeč – staroslověnštinu, písmo – hlaholici, přeložili Bibli, bohoslužby, základní bohoslužebné texty → lidé tudíž mohli porozumět. Slovanská liturgie byla uznána v Římě, kde Konstantin onemocněl, zůstal tam a přijal jméno Cyril.

Staroslověnské památky – staroslověnština je prvním spisovným jazykem Slovanů. Vznikla na základě slovanského nářečí v oblasti Soluně, odkud pocházeli Konstantin s Metodějem. Když byla staroslověnština rozšířena Metodějovými žáky i na území Chorvatska a Bulharska, kde byla přijata jako jazyk oficiální, byla zde původní hlaholice zjednodušena na cyrilici. Jejím základem se stala velká písmena řecké abecedy Později se z ní vyvinula azbuka. Nejstarší staroslověnské památky pocházejí přibližně z 2. poloviny 9. století. Některé texty byly napsány Konstantinem a Metodějem ještě před příchodem na Velkou Moravu, jiné vznikly až na jejím území.

Témata, do kterých materiál patří