Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Renesance v evropské literatuře - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (268.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Francesco Petrarca (1304 – 1374) – básník, forma sonetu – znělky. Z politických důvodů byl vypovězen z rodné Florencie do Avignonu (práva, vysvěcen na kněze, osudové setkání s Laurou). Je autorem lyrické sbírky milostné poezie Zpěvník (Sonety Lauře) – nenaplněná láska k Lauře, hluboký cit, na rozdíl od Beatrice není Laura zbožštěná, ale skutečná.

Sonet = znělka, žánr lyrické poezie. Základem jsou vjemy. Vyznačuje se tím, že první kvartet je teze, druhý kvartet antiteze a dva tercety synteze – 4433. Má dohromady 14 veršů a obvyklé schéma je abba (obkročný rým).

Giovanni Boccaccio (1313 – 1375) – prozaik, od mládí píše zábavní příběhy s milostnou tématikou. Narodil se ve Florencii. Rámcová sbírka sta novel Dekameron – výstižný obraz mentality a mravů soudobé Itálie.

F R A N C I E

Francois Villon (1431 –1463) – vlastním jménem Francois de Montcorbier. Jméno Villon přijal od pařížského kaplana, který jej vychoval. První prokletý básník – nepochopený svými vrstevníky, bohém, tulák a rváč, odsouzen k trestu smrti. Roku 1463 mizí beze stopy.

Malý testament (Odkaz) – satirické rozloučení s přáteli

Velký testament (Závěť) – nejvýznamnější, tématicky různorodé básně. 15 z nich je pojato jako věcné odkazy jednotlivým osobám.

V básních se objevuje pomíjivost lidského života, lítost nad promařeným mládím, obraz francouzských hospod. Forma tzv. villonské (francouzské) balady (lyrická báseň, skládá se ze 4 slok. Poslední sloka je poslání. Verš, kterým je uzavřeno poslání, se opakuje jako refrén v předchozích slokách. Používají se 2 – 3 rýmy. J. Vrchlický, V. Nezval).

A N G L I E

Geoffrey Chaucer (1340 – 1400) – první velký anglický básník. Diplomat ve službách krále. Během pobytu ve Florencii – Boccaccio, Petrarca – vliv. Napsal Canterburské povídky – cyklus veršovaných i prozaických povídek, které si říkají poutníci na cestě do Cantebury.

A u t o ř i v r c h o l n é r e n e s a n c e a h u m a n i s m u

I T Á L I E

Lodovico Ariosto (1474 – 1533) – básník, satirik. Uvedl do literatury známou postavu rytíře Rolanda, ale jako renesančního člověka v eposu Zuřivý Roland – z nešťastně zamilovaného Rolanda se stane zuřící blázen, který opouští křesťanské vojsko v nejtěžších chvílích kvůli orientální princezně – naštěstí je na Měsíci nalezena nádobka s Rolandovým rozumem a uzdravený rytíř může stát v čele vojsk.

Niccolo Machiavelli (1469 – 1527) – dramatik, prozaik, politik, pocházel z Florencie. Za své protipapežské názory byl zbaven politických funkcí, vyhnán na venkov, kde se věnuje literatuře.

Vladař – politický spis, traktát o absolutistické monarchii (sní o mocném státu

s moudrým vladařem – silným a racionálním). Požaduje nezávislost

politiky na etice a náboženství – machiavelismus – účel světí prostředky.

Témata, do kterých materiál patří