Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Romantismus v evropských literaturách - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (3.04 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

A n g l i c k ý r o m a n t i s m u s

Lakisté, poezie jezerní a hřbitovní, příroda.

George Gordon Byron (1787 – 1824) – patřil ke staré anglické aristokratické rodině, ale později se rozešel se svým prostředím a manželkou. Většinu života strávil v cizině, především v Itálii. Zemřel na morovou nákazu, když pomáhal řeckým bojovníkům za svobodu. Je tvůrcem lyrickoepické povídky tzv. byronské a básnických dramat, je napodobován ve všech ostatních romantických literaturách. Byronismus – hrdina trpí světobolem, osamoceně bojuje proti tyranii.

Childe Haroldova pouť – 1812, autobiografické prvky (splývání s autorem). Hrdina se rozchází se svou společenskou vrstvou, opouští vlast a vydává se na cestu Evropou, je uchvácen krásou přírody, vzpomínkami na slavnou minulost zemí, jimiž prochází a jež kontrastují s tyranií a porobou nesvobodných národů. Čtyři zpěvy – 1. je věnován Španělsku a Portugalsku, 2. Řecku, 3. a 4. Itálii. Na své pouti se setkává s pasivitou a pokoru lidu, který trpně snáší sociální a národnostní útlak a to ho naplňuje zklamáním a světobolem. Rozčarovaný poutník ustupuje do pozadí, do díla vstupuje autor, který připomíná slavnou minulost zemí a burcuje ke vzpouře.

Povídka Džaur – křesťan, tajemný mnich, před svou smrtí vykládá svůj příběh mladému mnichovi. Kdysi miloval krásnou dívku jménem Leila, která byla unesena tyranem Hassanem, bránila se mu, tak ji utopil. V té chvíli vzal Džaur spravedlnost do svých rukou, přestal věřit v boží spravedlnost, zabil Hassana, poté vstoupil do kláštera, tam se ze svých činů kál, prožívá tam zbytek života. Svého činu nepřestal litovat, šel do kláštera, protože nenáviděl celý svět.

Povídky (lyrickoepické skladby) – Korzár a Laura – hrdiny jsou jedinci, kteří stojí v konfliktu se společností, víra ve svobodu.

Do češtiny překládá Byrona J. Vrchlický, J. V. Sládek nebo Eliška Krásnohorská. Vyšla o něm monografie – H. ŽantovskáPoutník z Albionu.

Percy Bysshe Shelley (1792 – 1822) – s Byronem ho spojoval odpor proti společenským předsudkům, pokrytectví, tyranii a sociální nespravedlnosti. Pro tyto názory musel dvakrát opustit univerzitu, stal se terčem veřejných útoků (byl ateista). Zemřel při námořní bouři v Itálii. Napsal lyrické drama Odpoutaný Prométheus – podobenství o vítězství dobra nad zlem, protityranské drama, motiv lásky.

Walter Scott (1771 – 1832) – na rozdíl od předešlých to byl prozaik (byli to básníci). Zakladatel historické povídky a historického románu. Historické romány – ze skotské minulosti (boje mezi Angličany a Skoty) – Bob Roy, Wawerly, z anglické minulosti – Ivanhoe – 12. století, skutečná postava – Richard Lví Srdce, z francouzských dějin. Libuje si ve středověku – idealizace, ovšem pravdivě vykresluje poměry, některé historické postavy, využívá fantastické prvky.

Témata, do kterých materiál patří