Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Václav Kaplický Kladivo na čarodějnice

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (28.91 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Inspirace:
Autor se inspiroval skutečnými událostmi, které se staly na zámku Velké Losiny v 17. Století. Čerpal do dobových dokumentů. Název knihy převzat z názvu knihy, podle níž inkvizitoři soudili. Šest let po vydání knihy byl natočen podle literární předlohy stejnojmenný film.

Postavy:

Jindřich František Boblig z Edelstadtu – inkvizitor, který jde pouze za bohatstvím a to i přes všechny překážky, nezáleží mu na pravdě

Kryštof Alois Lautner – šumperský děkan, velmi oblíbený mezi lidmi, vystupuje proti Bobligovi, je za to obžalován a popraven.

Zuzana Voglicková – děkanova kuchařka (stará se o něj), velice krásná, mladá,

Vojtěch Winkler – mohelnický děkan, spolužák Lautnera, chce se zavděčit biskupovi, tak se podle toho chová, postaví se i proti svému příteli, nakonec toho lituje

Hraběnka Angelika – majitelka sídla Na Velkých Losinách. Sama se Bobliga bojí.

Další: Marina Schuchová (žebračka), Dorota Goerová (chtěla po žebračce hostii, kterou by dostala její kráva a začala dojit mléko), Davidka (tu blbou radu má Dorota od téhle baby), lázeňská Tobiášová, Marie a Alžběta Satlerová, Kašpar Satler, posluhovač Bobliga Ignác…..

Děj:

V šumperském děkanství sídlil děkan Kryštof Lautner, který měl za kuchařku mladou dívku Zuzanu Voglickou. Děkan ji měl velmi rád, jako vlastní dceru a bral ji všude s sebou a to později mělo negativní vliv na jeho osud. Vše začalo tím, že žebračka Maryna Schuchová chtěla ukrást svěcenou hostii z místího kostela pro svoji přítelkyni. Ta jí řekla, že potřebuje svěcenou hostii, aby jí kráva dojila. Zato ji slíbila mouku na lívance. Žebračka měla hlad, a proto souhlasila. Nešlo tedy o žádné čarodějnictví, ale nevědomost a snaha najíst se. Hostii v kostele nespolkla, což zpozoroval farář Schmidt a žebračka byla uvězněna v losinském zámku.

Farář Schmidt se řadil mezi náboženské fanatiky a ve všem viděl čarodějnictví. Na zámek bylo svoláno panstvo, jež mělo rozhodnout, co se s žebračkou učiní. Schmidt navrhl olomouckého advokáta pana Bobliga, který byl povolán jako inkvizitor v čarodějnických procesech. Ten měl ještě pomocníka, hrbatého Ignáce, který byl všem odporný. Inkvizitor Boblig začal vyslýchat žebračku, která nechtě usvědčila také svoji kamarádku Groerku a Davidovou.

Boblig u nich začal nejprve s výslechy, potom ale přišla na řadu tortůra (mučení), když obžalované neustále tvrdily, že nejsou čarodějnice. Boblig chtěl získat pouze bohatství, nezáleželo mu totiž na spravedlnosti procesu, proto chtěl, aby tyto procesy byly co nejdelší, aby z toho utržila nejvíc jeho kapsa. Proto dával uvrhnout do žaláře další šumperské, losinské a vernířovické občany.

Děkan Lautner viděl, jaké zlo Boblig páchá, a jako jediný měl odvahu zajet za olomouckým biskupem, aby mu řekl, jak si počíná Boblig se svým druhem Ignácem. Nevěděl však, že na biskupství jsou na něj domluvení a že ho chtějí také dostat za mříže. U biskupa Lautner nepořídil, a proto odjel zpět do Šumperka. Mezitím se Bobligovi v mukách tortůry přiznaly obžalované k tomu, že Lautner je jejich druhem v čarodějnictví.

Témata, do kterých materiál patří