Zdeněk Jirotka Saturnin
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Saturnin
Zdeněk Jirotka
český spisovatel a fejetonista, autor humoristických románů, povídek, soudniček a rozhlasových hříček
7.1.1911-12.4.2003
Lidové noviny, Dikobraz, Československý rozhlas
Důstojník v armádě
Saturnin je sluha, který prožívá se svým pánem různá dobrodružství. Je velmi odlišný od ostatních sluhů. Splní i ty nejneobvyklejší přání, jen aby jeho pán byl spokojen. Pokud se mu například nařídí, aby "vyhnal" pánovo tetu z domu, dělá ty nejhorší věci, které teta nesnese.
Pán má dědečka, který bydlí na krásném, klidném místě v lese. Saturnin se tam se svým pánem vydal na dovolenou. Během pobytu u dědečka se dějí různé věci, které se nejspíš žádnému sluhovi nemohou naskytnout.
Když dovolená končí, pán se vrátí domů a Saturnin zůstane u dědečka, jenž si na Saturninovu přítomnost velice rychle zvykl.
Literární žánr:
Humoristický román. Prozaický epický literární žánr, jehož účelem je pobavit čtenáře.
Charakteristika hlavních postav
Saturnin – člověk s odvážným smyslem pro humor, ve skutečnosti řídí většinu děje a jeho úloha sluhy je spíše jen zdánlivá, protože ostatní jsou jakoby loutky v jeho promyšlených plánech.
Vypravěč– typický měšťák, je pro něj nejdůležitější neztratit tvář před ostatními, a tak se nechá Saturninem navléct do situací, do kterých by jinak nikdy o své vlastní vůli nešel.
Teta Kateřina – záporná postava románu, ztělesňuje hrabivost a nezastaví se před ničím, aby dědečkovy peníze získala. Chodí „hopsavou“ chůzí a vůbec se chovágroteskně až trapně. Neustále používá různá přísloví, ačkoliv jim třeba sama ani nerozumí, je podlézavá, dokáže měnit chování a náladu podle potřeby, třeba o 180 stupňů.
Doba a místo děje
Děj se odehrává ve 20-30. letech 20. století v Praze a v okolí nějakého malého města.
Hlavní myšlenka
Hlavním cílem je čtenáře pobavit slovy a komikou, kritika nabubřelosti a omezenosti, vypočítavosti, v jistém smyslu zesměšňování klasických vážných románových příběhů.
Jazyk
Ich-forma, velká čtivost, anglický humor, ironie, používání přísloví (teta Kateřina), užití archaických a knižních výrazů (prospěti, aniž, vrátivší), spisovná čeština, v díle jsou různé úryvky dopisů, příběh dělen do kapitol, jež jsou stručně uvedeny.
OBSAH
Vypravěč se rozhodne, že si najme sluhu. Netuší, že se jeho život rázem změní. Zprvu mu galantní sluha Saturnin oznámí, že ho odstěhoval na loď a jeho starý byt prodal. Později se k nim nastěhuje teta s Miloušem, kterých se sluha zbaví mávnutím ruky. Tím začíná vlna nevšedností. Saturnin o svém pánovi začne vyprávět, že je velký dobrodruh a že má zalíbení v lovu divokých šelem, čímž pána dostává do nelehkých situací. Později jsou pozváni k dědečkovi, aby tam strávili několik týdnů. Spolu s nimi se tam objevují i další postav – slečna Barbora a doktor Vlach. A tam začíná velké dobrodružství. Most, který je u domu, je pod vodou, a tak se naši hrdinové snaží vyžít se zásobami jídla, jež mají k dispozici. Saturnin se ovšem plně zhostí svých povinností a vypíná přívod elektřiny. Jeho vynalézavost nezná meze. Přiměje Milouše, aby dědovi přinesl červy, později ho zamyká v pokoji, a tím se rozpoutává vlna groteskních situací. Když dochází zásoby, všichni se rozhodnou, že vyrazí pro zásoby přes kopec. Překonají nástrahy a následně se ocitají na druhé straně potoka, přes který vede již nový most. V pohodlí domova si děda vymyslí lest, jak vyzrát na tetu Kateřinu a začne hrát, že se zbláznil. Celý příběh končí tím, že se Saturnin rozhodne zůstat u dědečka.